Почасовите разходи за труд през тримесечието юли - септември са се повишили с 5,3% в еврозоната и с 5,7 на сто в целия ЕС в сравнение със същото тримесечие на предходната година, сочат данни на Евростат.
Тези разходи условно са разделени на две части – за възнаграждения (получавани от трудещия се) и съпътстващи, като такива за социални и здравни осигуровки, плащани от работодателя.
В еврозоната възнагражденията за отработен час са се увеличили с 5,3 на сто, докато компонентът за съпътстващи разходи е нараснал с 5,1% през третото тримесечие на 2023 г. в сравнение със същото тримесечие на предходната година. В ЕС почасовите надници и заплати са се увеличили с 5,8%, а компонентът извън заплатите - с 5,4% през третото тримесечие на 2023 г.
През третото тримесечие на 2023-а на годишна база най-високите увеличения на разходите за почасово възнаграждение са регистрирани в Хърватия (+16,2 на сто), България (+15,8 на сто), Унгария (+15,4 на сто) и Румъния (+15,1 на сто). Още четири страни членки на ЕС отбелязаха увеличение с над 10 на сто, а именно: Латвия (+12,4 на сто), Полша (+12,2 на сто), Литва (+11,2 на сто) и Естония (+11,0 на сто).
В ЕС икономическите дейности, които регистрират най-високо годишно увеличение на разходите за почасово възнаграждение, са в сектор "Доставяне на електричество, газ, пара и климатизация" (+7,3 на сто) и „Административни и спомагателни дейности” (+7,1 на сто). Най-ниско годишно увеличение е отчетено в при „Операции с недвижими имоти” (+2,6 на сто). Икономическите дейности с най-голям годишен ръст в несвързания със заплатите компонент са в секторите „Добивна промишленост” (+9,5 на сто) и „Строителство” (+8,7 на сто). Най-ниско годишно увеличение е регистрирано в „Операции с недвижими имоти” (+2,2 на сто).
Още от категорията
Цената на петрола се повиши за втори пореден ден