Продължава поклонението пред тленните останки на папа Франциск в базиликата "Свети Петър" в Рим. Последна почит вече са оказали вярващи от цял свят. Франциск ще бъде положен в гроб от мрамор от Лигурия в Северозападна Италия, откъдето е част от рода на аржентинския глава на Римокатолическата църква.

Втори ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск. Десетки хиляди минават през базиликата "Свети Петър", за да отдадат последна почит на Светия отец. А дългите опашки - има хора, които чакат 6-8 часа, но не се отказват. През изминалата нощ базиликата трябваше да затвори в полунощ, но заради огромния брой чакащи вратите останаха отворени. Хората, които са били вътре казват, че вътре - въпреки неспирния поток е много тихо, с усещането за смирение.

Скромност и доброта са двете най-често чувани - на най-различни езици. Много туристически групи сменят маршрутите си и решават да останат повече в Рим именно заради възможността да се простят с папата. Подготовката за погребението му продължава. Днес беше проведена третата среща на кардиналите, които са с Рим. Освен погребението, кардиналите обсъждат, и периодът след него, който се нарича Новендиалис и също ще се проведе по определен протокол. По данни на Ватикана, към момента над 61 000 са се поклонили пред Франциск.

Погребението му ще бъде в събота, в 11:00 часа българско време, предаде БНТ. Според Ватикана, ще бъдат спазени основните ритуали, разписани в книга, издадена през 2000 година. Миналата година обаче Франциск прави промени и те са отново в посока опростяване на церемонията.

Поклоненията пред гроба на папа Франциск в базиликата "Санта Мария Маджоре" ще са възможни още на 27 април - ден след траурната церемония в храма "Свети Петър", обяви Ватиканът. Траурната процесия в събота между двете катедрали ще напредва с темпо, което ще позволи на максимален брой богомолци да се сбогуват с папа Франциск, посочи Светият престол.

Фернанда Нунес - посетителка от Бразилия: "Вълнуващо е. Когато влязох в църквата плачех. Бях тук преди осем години. Видях папата на прозореца, а сега съм тук. така че чувството е особено."

Мишел Касир - посетителка от САЩ: "Бях много развълнувана. Не мислех, че ще се разплача, но когато го видях, се разплаках. Много е вълнуващо."

Някои поклонници чакат по повече от три часа за да се поклонят пред покойния папа.

Фабио Чичилиано - Гражданска защита на Италия: "Температурите варират значително пред деня и през нощта. Говорим за разлика от около 15-16 градуса. Затова препоръчваме хората, които се редят да окажат последна почит на Негово светейшество да носят покривала, да се подготвят за дъжд и студ."

Повече от 170 делегации, държавни и правителствени ръководители от цял свят, включително България, се очакват на площад Свети Петър за погребението на папа Франциск в събота. Сред поклонниците снощи беше и италианският премиер Джорджа Мелони, която присъства и на специална възпоменателна сесия на парламента.

Джорджа Мелони, премиер на Италия: "Завинаги ще бъда благодарна на папа Франциск за времето, което прекарахме заедно, за неговите уроци и съвети. Най-важният беше "никога не губи чувството си за хумор". Това е и последното нещо, което ми каза. Той знаеше, че чрез своя глас дава глас на онези, които нямаха кой друг да се бори за тях. Повече от всякога трябва да се вслушаме в призивите за мир, които многократно отправяше." 

Папа Франциск е починал бързо от неочакван удар, без да изпита болка, съобщи днес шефът на лекарския екип на Светия отец. Докторът е бил повикан в понеделник сутринта.

Д-р Серджо Алфиери - шеф на лекарския екип на папа Франциск: "Когато пристигнах в "Санта Марта", Светият отец беше още жив. Очите му бяха отворени, получаваше кислород, имаше интравенозна система и още нямаше признаци за тревога. Трябваше да разбера какво му е. Преслушах белите дробове, нямаше респираторен проблем. Беше още жив, но в кома. Получил е удар и със сигурност мога да кажа, че не е страдал."

Конклавът за избор на наследник на папа Франциск ще започне не по-рано от 6 май. Кардиналите, които вече са в Рим, заседават ежедневно за оперативното управление на Католическата църква.