Ултравиолетовата радиация неочаквано се е увеличила рязко в някои части на Централна Европа през последните десетилетия, съобщи ДПА, позовавайки се на германската Служба за радиационна защита (BFS).
Резултатите от изследването са публикувани в списание Photochemical & Photobiological Sciences.
Между 1997 г. и 2022 г. ултравиолетовата радиация в региона около Дортмунд в Западна Германия се е увеличила с повече от 10 процента. В района на Брюксел, Белгия, радиацията се е увеличила с почти 20 процента през същия период.
Авторите на изследването са изненадани от резултатите, се посочва в публикацията. Те са очаквали инфрачервената радиация да се е увеличила само умерено от края на 90-те години на миналия век.
Значителното увеличение се дължи главно на намаляването на облачната покривка над Централна Европа, обясняват изследователите.
„Тази промяна, която може да се дължи и на изменението на климата, води до повече слънчеви часове. А оттам и до повече време, през което ултравиолетовите лъчи на Слънцето могат да достигнат Земята“, се казва в доклада на BFS.
За целите на изследването учените анализират данни за ултравиолетовото лъчение от измервателна станция в Дортмунд.
След това те сравняват стойностите с ултравиолетовата измервателна станция в близост до Брюксел, която е на същата географска ширина.
Резултатите подчертават значението на разработването на допълнителни мерки за противодействие на нарастващото излагане на ултравиолетови лъчи в Европа.
Прекомерното ултравиолетово лъчение може да предизвика заболявания като рак на кожата. Колкото по-интензивно и често кожата е изложена на UV лъчи, толкова по-голям е рискът от развитие на рак на кожата.
Слънцезащитните продукти, дългите дрехи и сенчестите места са важна защита, особено през лятото, пише БТА.
Ултравиолетовата радиация не може нито да се види, нито да се усети, казват от BFS. Тя присъства и когато времето не е слънчево.