Сирия и Украйна ще бъдат двете ключови теми по време на следващия Европейски съвет, който ще се състои утре (19 декември), съобщи в ЕП в Страсбург председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
“Падането на Башар Асад е освобождение за народа на Сирия. Всички сме виждали сърцераздирателните кадри, идващи от затворите на Асад, където толкова много невинни бяха държани, измъчвани и убивани. Невинни като младото момиче, което прекара 14 години в затвора за публикация в социалната мрежа. Или бебетата, родени в затвора, които никога не са виждали бял свят. Това беше истинското лице на режима. Ето защо толкова много сирийци са преизпълнени с радост. Но докато старата Сирия я няма, новата още не е родена”, каза в началото на речта си пред евродепутатите Урсула фон дер Лайен.
Тя отправи и редица въпроси от трибуната на ЕП в Страсбург.
“Ще има ли политически преход, който зачита националното единство? Ще бъдат ли всички малцинства в безопасност и защитени? И ще продължи ли битката срещу "Ислямска държава"?”, попита председателят на ЕК.
Според нея Европа трябва да се ангажира, както на регионално, така и на местно ниво.
“Нашият Съюз винаги е поддържал присъствие в Дамаск, за да подкрепя нуждаещите се. Но сега нашето присъствие придобива различно измерение. И ние ще засилим преките си контакти с ХТШ и други фракции. Грижим се за бъдещето на Сирия и трябва да сме там, на място”, отбеляза председателят на ЕК.
Тя информира, че току що е стартирал нов хуманитарен въздушен мост през Турция и Йордания.
“Тази година увеличихме нашата хуманитарна помощ до повече от 160 милиона евро. Но трябва да обмислим разширяване на нашата подкрепа извън хуманитарната помощ. Европа вече е най-големият донор на Сирия. От 2011 г. нашите годишни конференции за Сирия са мобилизирали около 33 милиарда евро. Ще продължим тази подкрепа, но с нов фокус върху ранното възстановяване и реконструкция. Говорим за електричество, вода, основна инфраструктура и др.”, каза Урсула фон дер Лайен.
Според нея трябва да бъдат преразгледани секторните санкции, за да се улесни възстановяването.
Тя засегна и темата за бежанците.
“Падането на режима даде надежда на толкова много сирийски бежанци. Значителна част от тях вече са започнали да се връщат в Сирия. Но агенциите на ООН ни казват, че рисковете остават, както за отделните хора, така и за етническите групи. Така че, докато всички бежанци имат право да се завърнат, това трябва да бъде доброволно, безопасно и достойно. За сирийците, които решат да се приберат у дома, Европа е готова да ги подкрепи на всяка крачка”, подчерта Урсула фон дер Лайен.
Според нея събитията в Сирия ще отекнат далеч отвъд Близкия изток.
“Падането на Асад е предупредителна история за границите на проекцията на мощта на Русия. След три години тотална война Русия не успя да сломи съпротивата на Украйна. Но сега Путин се старае повече от всякога. С нови оръжия, нови войски от Северна Корея и нова вълна от атаки срещу енергийната инфраструктура. Стратегията му е ясна. Той се опитва да печели на място и да тероризира народа на Украйна. Така че укрепването на Украйна в момента не е само морален императив. Това е и стратегически императив. Светът гледа. Нашите приятели и още повече нашите врагове ще наблюдават внимателно как поддържаме подкрепата си за Украйна. И тази подкрепа трябва да е желязна”, заяви в навечерието на Европейския съвет в Брюксел Урсула фон дер Лайен.
Като най-непосредственото предизвикателство тя определи енергийната система на Украйна.
“Вече направихме много на този фронт. Осигурихме на Украйна хиляди генератори, трансформатори, електрически компоненти и милиони ЛЕД крушки. Но ние трябва да направим повече. Все още има значителен недостиг на капацитет. Утре в Европейския съвет ще помоля лидерите да направят повече за ремонтите, да надградят допълнително свързващата мрежа и да направят повече за децентрализираното производство на електроенергия. В тези най-мрачни дни от годината трябва да държим светлините запалени и да поддържаме надеждата жива”, каза пред евродепутатите председателката на ЕК.
Според нея и след зимата основната икономическа и финансова стабилност на Украйна трябва да бъде поддържана.
“МВФ оцени, че нуждите от финансиране на Украйна възлизат на над 42 млрд. щатски долара за 2025 г. Но ние запълваме тази празнина заедно с нашите партньори от Г-7 и международни финансови институции. Нашият съюз ще допринесе с 13 млрд. евро през следващата година от Механизма за Украйна. А от януари ще започнем да прехвърляме нашата част от заема на Г-7, финансиран с приходите от замразените руски активи. Това са над 18 млрд. евро за 2025 г. Това ще даде на Украйна икономическа и финансова стабилност до края на 2025 г. и ще освободи фискалното им пространство за закупуване на военно оборудване. С други думи, стратегията на Путин да тласне Киев във финансовата бездна се провали напълно”, категорична бе Урсула фон дер Лайен.
Тя смята, че икономическото измерение на тази война е толкова важно, колкото и военната страна.
“Над една трета от бюджета на Русия днес отива за военни разходи. Това е военна икономика. Така че е от съществено значение да се подкопае потенциалът за приходи на Путин. Миналата седмица приехме нашия 15-ти пакет от санкции. Той включва мерки срещу сенчестия флот на Русия и каналите за заобикаляне. А 16-ият пакет вече е в подготовка. Нашите санкции оказват влияние върху руската икономика. Рублата е на най-ниските си нива от началото на войната, въпреки мащабните контрамерки от Руската централна банка. Инфлацията достигна 70% в някои сектори на руската икономика. Изпращаме ясно послание до Кремъл: колкото по-дълго продължава войната, толкова по-висока е цената за руската икономика”, допълни председателят на ЕК.
Тя призова и за политическа подкрепа за украинците.
“Те постигнаха огромен напредък към членство в нашия съюз. И ако продължат с тези усилия, ние трябва да сме готови да започнем преговорите по основния клъстер в началото на 2025 г. и други клъстери през годината. Украинците се борят за бъдещето си в нашия съюз. И трябва да знаят, че усилията им се отплащат. Знамето на Украйна ще се вее в сърцето на нашия съюз”, каза Урсула фон дер Лайен.
Според нея Украйна трябва да остане независима държава и сама да взема решенията за собствената си територия.
“Винаги трябва да имаме предвид, че когато говорим за сигурността на Украйна, говорим за сигурността на Европа. Имаме нужда от справедлив и траен мир за Украйна и за цяла Европа”, отбеляза в заключение председателят на ЕК.
Още от категорията
Фон дер Лайен: Готови сме за търговски диалог със САЩ, но Европа ще се придържа към принципите си