Папа Лъв XIV каза на световните еврейски общности, че иска да засили диалога на Римокатолическата църква с тях, предаде Ройтерс.

Новият понтифик изрази тази позиция, след като отношенията между Ватикана и Израел се влошиха заради войната в Израел, отбелязва информационната агенция.

Първият папа, роден в САЩ, изпрати писмо до равин Ноам Маранс, ръководител на Комисията за междурелигиозни отношения на Американския еврейски комитет. Лъв XIV снощи публикува писмото и в социалната мрежа "Екс".

"Вярвайки в помощта на Всевишния, обещавам да продължа и да укрепя диалога и сътрудничеството на Църквата с еврейския народ в духа на (декларацията) "Ностра етате" (Nostra Aetate, "В нашия век")", пише Лъв XIV. 

"Ностра етате" е ключов документ от Втория ватикански събор на Католическата църква от 1962 – 1965 г., който отхвърля концепцията за колективната вина на евреите за смъртта на Исус и призовава за диалог с нехристиянските религии. Кратката декларация бележи революционна промяна в отношенията между католици и евреи, белязани от векове наред на преследвания и съмнения.

Благодарение на диалога през следващите две десетилетия папа Йоан Павел II стана първият понтифик, посетил синагога, а през 1986 г. той произнесе в главния храм на Рим слово, в което определи евреите като "наши любими по-големи братя". След като години наред отношенията между Ватикана и Израел често се изостряха, през 1993 г. те сключиха "фундаментално споразумение" и на следващата година си размениха пълноценни дипломатически посланици.

Източник на Ройтерс във Ватикана каза, че в неделя Маранс ще присъства на литургията за интронизацията на папа Лъв XIV. Очаква се събитието да бъде уважено от повече от 10 еврейски лидери от цял свят, добави източникът. Все още не е ясно дали на месата ще присъства и някой от по-висшите представители на израелското правителство.

Покойният папа Франциск често беше обвиняван в антисемитизъм, а отношенията между Ватикана и Израел се влошиха след началото на войната в ивицата Газа през 2023 г., отбелязва Ройтерс. На 7 октомври 2023 г. бойците на "Хамас" нападнаха Израел и убиха около 1200 души. Освен това ислямистите взеха около 250 заложници. Оттогава в ивицата Газа загинаха над 52 000 палестинци.

Франциск, който посети Светите земи през 2014 г., през ноември миналата година предложи световната общност да проучи дали военната кампания на Израел в Газа не представлява геноцид, като това беше една от най-ярките му критики към израелските действия във войната срещу "Хамас".