
Нов европейски сателит стартира и ще предсказва с по-голяма точност силните бури, като по този начин ще позволи на хората да се подготвят по-добре за тях. Ракета „Ариана“ ще издигне метеорологичния сателит Meteosat-12 в небето, за да наблюдава Европа, Близкия изток и Африка, съобщава BBC.
Ракета „Ариана“, която ще изведе в космоса Meteosat-12, ще бъде изстреляна от европейския космодрум във Френска Гвиана в 17:30 часа местно време.
Вероятно това е най-важното събитие в областта на европейската метеорология за тази година – чрез този сателит се заменя технология, която вече е на повече от 20 години. Това е първият космически кораб с нова система за наблюдение, която се изстрелва в космоса. Тя е на стойност няколко милиарда евро.
„Вижте бурята, която засегна Германия, Холандия и Белгия миналата година. Над 200 души загубиха живота си. Тези събития са трагични“, каза Фил Евънс, генерален директор на Eumetsat, междуправителствената организация, която управлява метеорологичните сателити в Европа.
„По-точните и по-чести измервания от космоса са абсолютно необходими за осигуряването на по-добри прогнози. Ранното предупреждение ще ни позволи да намалим и смекчим въздействието на тези тежки метеорологични явления“, каза още Фил Евънс
Европа разполага със собствен метеорологичен космически кораб от 1977 г. насам. Новият апарат, който ще бъде пуснат днес, е третото поколение. Meteosat-12 ще предоставя на синоптиците пълна картина на времето на всеки 10 минути, което е пет минути по-бързо в сравнение със сега. Той ще може да засича дори най-малките промени в атмосферата - до 500 метра в диаметър, предаде бТВ.
От началото на следващата година националните агенции за метеорологично прогнозиране ще получават значително повече и по-качествени данни. Едно от основните нововъведения е включването на камера за откриване на светкавици. Мълниите са индикатор за силни пориви на вятъра, силни валежи и градушка.
Системата от ново поколение ще обедини работата на три космически кораба, работещи в унисон. През 2026 г. ще бъде пуснат втори сателит, за да се получават по-бързи данни – на всеки 2,5 минути. Преди това обаче, през 2024 г., ще бъде изстрелян друг космически кораб, който да събере данни за температурата и влажността надолу в атмосферата.
Тази възможност не е евтина. Държавите-членки на Европейската космическа агенция (ESA) са финансирали научноизследователската и развойна дейност в размер на 1,4 млрд. евро. Страните на Eumetsat поемат текущите разходи, които се очаква да възлязат на 2,9 млрд. евро.
Още от категорията


Папа Франциск направи кратко обръщение по случай Цветница

Италианската полиция разби мрежа за трафик на мигранти
Акценти






Откриха 17-годишната от Раковски след 4 дни в неизвестност


Празнична програма днес в Пловдив, вижте събитията
