Недостигът на работна ръка е основна тема на срещата на Съвета на ЕС на министрите на заетостта и социалната политика (EPSCO). Според ЕКП, работодателите често обвиняват липсата на умения за кризата, но изследване на Европейския профсъюзен институт показва различна картина.
Изследване разкрива истината
- В целия ЕС индустриите, които най-трудно намират работници, плащат средно с 9% по-малко от тези, които са най-малко засегнати от недостига на работна ръка;
- В 13 от 22-те държави членки на ЕС, секторите с най-голям недостиг на работна ръка предлагат най-ниски заплати;
- Най-големите разлики в заплащането между секторите с най-високо и най-ниско увеличение на недостига на работна ръка са установени в Италия, Люксембург, Германия, Холандия и Гърция.
Призив за действие
ЕКП призовава Европейската комисия да използва предстоящото преразглеждане на директивите за обществените поръчки, за да гарантира, че само компании, които договарят заплати и условия на труд със синдикатите, могат да усвояват обществени средства чрез обществени поръчки.
Генералният секретар на ЕКП, Естер Линч, заяви: „Твърде често недостигът на работна ръка се обсъжда, без да се споменава една от основните причини: ниското заплащане. Призовавам министрите да се изправят пред факта, че повишаването на качеството на работните места е липсващата част от пъзела при решаването на проблема с недостига на работна ръка в Европа.“
Изследвания показват, че предлагането на достойно заплащане и условия на труд е добро за работниците, бизнеса и икономиката като цяло. Най-добрият начин да се постигне тази печеливша ситуация е чрез увеличаване на броя на работниците, обхванати от колективните трудови договори.