
На заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство в Брюксел земеделският министър Кирил Вътев представи новата позиция на Министерския съвет по предложения Регламент за растенията, получени чрез определени нови геномни техники, както и храните и фуражите, получени от тях. Информация за изказването му беше разпространена от Министерството на земеделието и храните.
По думите на Вътев позицията на България е "въздържал се", тъй като се отчита политическата чувствителност по темата и обществената нагласа по този въпрос в страната.
Предложението на Европейската комисия за новия регламент е представено на 5 юли 2023 г. като част от пакет от законодателни мерки за устойчиво използване на ключови природни ресурси, което цели да повиши устойчивостта на селското стопанство и хранителните системи в ЕС и да се гарантира продоволствената сигурност.
Официалната позиция на страната по документа беше променена, след като в петък от ИТН обявиха в парламента, че с приетото си по-рано становище по документа правителството подкрепя ГМО храните, а в неделя земеделци излязоха на протест пред МС.
Пред журналисти в Брюксел Кирил Вътев коментира, че е погрешно новите геномни техники да бъдат представени като ГМО. Той очаква климатичните промени и пазарната конкуренция да насочат вниманието на земеделските производители и потребителите към научните постижения в областта на новите геномни техники и постигнатите резултати. "Всички искаме храната, която консумираме, да е чиста, с по-малко пестициди, с по-малко препарати за растителна защита, с по-малко торове и да устоява на климатичните промени", смята Вътев. По думите му работата по регламента продължава и със сигурност пазарът на базата на климатичните промени и пазарната конкуренция ще ориентира всички земеделски производители и потребители към възприемането на новите геномни техники, тъй като вече има изключително интересни резултати, описани от световната наука.
С технология, създадени от изследователките Дженифър Даудна и Еманюел Шарпентие, удостоени с Нобелова награда през 2020 г., се открива пътят за лечение на над 7 000 наследствени и хронични заболявания при човека, което не беше възможно до сега, информира земеделският министър. През 2023 г. на пазара е пуснат сорт домати, създаден в Япония чрез генно редактиране, който регулира кръвното налягане и невронната възбуда при човека. Информацията по изнесените научни факти е публикувана в бюлетина "Genetic engineering & Biotechnology".
На заседанието днес не е постигнато съгласие по позиция на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство (Общ подход) по предложението за Регламент относно растенията, получени чрез някои нови геномни техники, и храните и фуражите от тях. Работата по законодателното предложение продължава.
Още от категорията

Новият папа отправи "призив за мир" за "всички народи"

Бял дим над Ватикана! Избраха новия папа

Акценти




Бял дим над Ватикана! Избраха новия папа


Кой е новият папа Робърт Превост


