Премиерът на Франция Мишел Барние връчи оставката си в Елисейския дворец след едва три месеца на поста. Правителството му беше свалено с гласуван в парламента вот на недоверие, подкрепен от 331 депутати. Единни в решението си срещу кабинета бяха крайната левица и крайнодесните от партията "Национален сбор". С този ход те блокираха приемането на бюджет, с който не са съгласни заради ограничаването на социални разходи.
Радикалната част от левицата иска и държавният глава Еманюел Макрон да подаде оставка и да се свикат предсрочни президентски избори. Макрон е изправен пред труден избор - възможно е да предприеме назначаване на експертен кабинет, който да работи без политическа програма.
Президентът Еманюел Макрон прие малко преди обед (българско време) премиера Мишел Барние, който връчи оставката си. В телевизионно обръщение към французите довечера Макрон трябва да внесе поне малко яснота за политическото бъдеще на Франция след снощния вот на недоверие.
Призовават за бързо назначаване на нов премиер
Първият секретар на социалистите Оливие Фор настоява за среща на всички републикански сили, за да се постигне консенсус за управлението на страната. От крайнолявата партия "Непокорна Франция" обаче предупредиха с вот на недоверие следващия премиер, ако не е от спечелилата последните избори лява коалиция.
Подобна заплаха отправиха и от крайнодесния "Национален сбор", въпреки че снощи лидерът Марин льо Пен каза, че няма да пречи на новото правителство.
Вотът на недоверие поставя под въпрос проектобюджета за следващата година. Според проучване на "Харис Интерактив" 53% от французите одобряват отстраняването на премиера. В същото време 82% се безпокоят за бъдещето на страната.
Още от категорията
Фон дер Лайен: Готови сме за търговски диалог със САЩ, но Европа ще се придържа към принципите си