Много европейски държави въвеждат още по-строги мерки за защита срещу пандемията COVID-19, докато броят на заразените хора нараства в цяла Европа. 

Все още има недостиг на ваксини в ЕС, въпреки че доставките най-накрая трябва да се нормализират през следващите дни, седмици и месеци.

Следващият уикенд е Великден, най-големият католически празник, и правителствата в цяла Европа се страхуват, че хората ще се събират и групират, за да отпразнуват празника, което може да доведе до ново увеличение на броя на заразените.

Ето защо много страни, докато чакат ваксинацията да започне да действа по-сериозно срещу разпространението на пандемията, прибягват до нови мерки. Мерките за защита и превенция са някъде национални, някъде местни и някъде местни и национални. Те се променят често и се приспособяват към местната ситуация, така че е трудно да се следи цялата ситуация на европейско ниво.

Словения на практика затваря

Словенците на практика въвежда ново заключване точно преди Великден. Вчера следобед словенското правителство прие препоръката на епидемиолозите да въведе по-строги противоепидемични мерки, т.е. 11-дневно блокиране, което ще бъде в сила от 1 до 11 април, поради нарастващия брой новозаразени хора в страната. През този период движението извън регионите ще бъде забранено отново, с изключение на Великден, когато ще бъде възможно да се съберат до шест души от две домакинства заедно с деца от същите семейства. По-голямата част от публичната администрация ще въведе работа от вкъщи, която освен да използва годишен отпуск, се препоръчва и за държавни компании и частни работодатели.

Задължителното носене на защитни маски на открито също се въвежда отново. Общественият транспорт ще работи с ограничения, т.е. според режима на шофиране за неделя и празнични дни. Училищата и детските градини временно се връщат към работа онлайн, с изключение на децата на родители, заети във важна държавна инфраструктура.

Премиерът Янез Янша заяви, че е въведен по-строг граничен контрол заради "тревожната ситуация" около разпространението на епидемията в някои страни от Западните Балкани.

"От вторник на словенците е забранено да влизат в страните от червения списък и им е разрешено да влизат в тях само чрез представяне на отрицателен PCR тест или сертификат за ваксинация, т.е. са преминали COVID-19," заяви вътрешният министър  в неделя.

"Мярката е предприета преди Великденските празници, когато се очаква по-голям приток на словенски жители със семейства и роднини в Западните Балкани, където епидемиологичната ситуация е изключително лоша", каза словенският министър.

Новите разпоредби за влизане и излизане се прилагат за всички страни от червения епидемиологичен списък, включително всички държави на територията на бившата СФРЮ.

Босна и Херцеговина продължава със строгите мерки

Босна и Херцеговина въведе много строги мерки, включително комендантски час в някои части на страната.

В повечето части на страната все още продължават да бъдат затворени големите търговски центрове, ресторанти, спортни зали и центрове, а във Федерация на БиХ движението е забранено през нощта. Тези ограничения остават в сила тази седмица.

Германия е постоянно на ръба на блокиране

Германия непрекъснато се приближава до ръба, когато става въпрос за ново заключване и територията, на която ще бъдат въведени такива ограничителни мерки. Поради голямото нарастване на броя на новозаразените, много водещи германски политици вчера призоваха за извънредно заседание на федералните и провинциалните правителства за въвеждане на по-строги мерки за Великден.

"Числото нараства бързо и трябва да говорим за сериозно заключване по време на Великден в понеделник или най-късно във вторник," каза премиерът на Баден-Вюртемберг Уинфрид Кречман.

Следващото редовно заседание на федералното и щатското правителство за нови мерки за борба с пандемията е насрочено за 12 април. Карл Лаутербах, говорител на управляващата в Германия Социалдемократическа партия (СПД), призова за извънредна кризисна среща между федералното и провинциалното правителство в отговор на внезапното нарастване на новите заболявания.

„Трябва да вземем решение много бързо. Не мисля, че ще мине без строги мерки за блокиране по време на Великден," каза Лаутербах пред берлинския всекидневник "Тагесшпигел". Той поиска въвеждането на нощен комендантски час след 20:00.

„Видяхме резултати във Франция, Португалия и Обединеното кралство“, заключи социалдемократическият политик.

Министърът на здравеопазването Йенс Спан също предложи двуседмично блокиране и минимални ограничения за контакт, за да се преодолее бързо нарастващата тенденция. Държавният епидемиологичен институт "Робърт Кох" регистрира седемдневна честота от 129,7 в неделя, значително по-висока от тази в петък, когато все още е била 119,1. Канцлерът Хелге Браун също предупреди за увеличаване на броя на хората, заразени с мутирали варианти на вируса.

На новата кризисна среща се противопоставя министър-председателят на Бавария и президентът на Християнсоциалния съюз (CSU) Маркус Содер. Той посочи съществуващите механизми, договорени на предпоследното кризисно заседание, които позволяват регионална анулиране на мерките за откриване, в случай че честотата се покачи над 100.

Правителството се притеснява и от предстоящите великденски празници и многото пътувания до Майорка, които германското правителство извади от списъка на рисковите райони преди две седмици, след което броят на продадените билети за любимия на германците средиземноморски остров се увеличи рязко.

Миналата седмица правителството обмисли пълна забрана за пътуване, но според съобщения в медиите, намерението междувременно беше изоставено поради конституционни пречки. Германският канцлер Ангела Меркел миналата сряда оттегли плановете си да затвори напълно от 1 април до 6 април, заявявайки, че е сгрешила, като е взела такова решение. Предполага се, че решението е оттеглено поради съпротивата на федералните провинции и невъзможността за краткосрочно регулиране на Велики четвъртък и Велика събота като неработни дни.

FFP2 маски задължителни в Берлин

Маските FFP2 ще станат задължителни на публични места в Берлин от сряда, каза говорител на градския съвет на германската столица.

Защитните маски FFP2 имат по-дебел защитен слой и осигуряват по-добра защита от обикновената хирургическа маска. Те ще се носят в Берлин от средата на следващата седмица в обществения транспорт, медицинските заведения, магазините и културните институции.

"Хирургическите маски вече не са достатъчни", каза говорителката.

Франция въведе по-строг контрол

Франция, засегната от третата вълна на пандемията, е в епидемично критична ситуация и допълнително ограничава движението. Премиерът заяви, че третата вълна не спира да расте, поставяйки Франция в критична позиция.

Вчера френските власти засилиха контрола на летищата и касите за магистрали, за да следят ограниченията на трафика. Мерките, които вече са в сила в 16 от 101 департамента, включително Париж и Парижкия регион, бяха разширени до още три департамента в полунощ в петък. В тези зони движението е ограничено до 10 км от дома и напускането на дома без „основателна причина“ е забранено. Магазините са затворени, а класовете в началното и средното училище посещават класове с половин капацитет.

За разлика от някои страни в Европа, Франция избра да остави училищата отворени от страх, че много ученици ще бъдат лишени от качествено образование и психическите проблеми, с които младите хора се сблъскват в резултат на закриването.

В останалата част на Франция комендантският час е в сила от 19:00 до 6:00. Барове, ресторанти и културни обекти са затворени в цялата страна.

Хърватия също затяга мерките

В края на миналата седмица Хърватия затегна мерките в няколко области, както поиска местната централа. Не е изключено мерките да бъдат засилени на национално ниво и това ще бъде обсъдено тази седмица.

Ръководителят на Националния щаб на гражданската защита Давор Божинович заяви в петък, че до 31 март, докато съществуващите епидемиологични мерки са валидни и ще се реши дали са необходими допълнителни мерки на национално ниво.

На пресконференция в петък, Божинович припомни, че вече е обявил решения за затягане на мерките в четири области - Приморско-Горски Котар, Карловац, Загреб и Дубровник-Неретва, а също така е подписал решения за област Задар.

Божинович обяви, че няма да се създава специална епидемиологична рамка за великденските празници, препоръките ще бъдат валидни както преди. Той се надява все повече и повече събития да се провеждат на открито, включително църковни литургии.

Що се отнася до границите, той обяви, че пакет мерки ще влезе в сила на 1 април, което ще улесни влизането в Хърватия на тези, които са преминали COVID-19, които са били ваксинирани и тествани с PCR тест, както и въвеждане на бързи антигенни тестове, които са в списъка на ЕС.

"Няма да има специално облекчение, с изключение на деца на възраст под седем години, от които няма да се изисква да имат отрицателен тест", каза Божинович.