Германия днес гласува на избори за Бундестаг, които ще имат огромно влияние върху случващото се в Европа. Необичайно за Федералната република изборите са предсрочни и идват в момент, в който Старият континент има нужда от силни лидери и общ глас пред новата администрация във Вашингтон.

Днес ставаме свидетели на изключително важни избори. Те ще дадат отговор дали следващите четири години Германия ще остане богата индустриална нация, как ще процедира Европа в изцяло променените отношения с новата администрация на Вашингтон, водена от президента Тръмп, как ще реагира Европа на действията на Путин и ще може ли Старият континент да гарантира собствената си сигурност. Германия е ключове играч във всички тези процеси.

Освен кой ще спечели изборите, е много важно и това, дали ще бъде създадено стабилно правителство, защото ставаме свидетели на нещо крайно нетипично - предсрочни избори в Германия, която сме свикнали да носи усещане за стабилност. Многохилядни протести по улиците, недоверие между бъдещи коалиционни партньори, след като мнозинство за пръв път в следвоенната история на страната беше постигнато с гласовете на крайната десница и изостреният тон с партньорите в САЩ са само част от събитията, които се случиха в Германия в седмиците преди изборите. И още нещо не съвсем типично за подредената германска душа, изследване, проведено няколко дни преди изборите, показа, че всеки пети не знае за кого да гласува.

Изследвания показват, че около 10% от хората в Германия решават за кого ще гласуват едва когато влязат в избирателната секция. Това ни разказва професор Щефан Маршал, ръководител на изследванията за Wahl-O-Mat, платформата, която помага на германците да се запознаят с позициите на партиите и да направят своя избор. На тези избори платформата отбеляза рекорден интерес.

„Много хора все по-често използват платформата, тя е много популярна, има голямо търсене и особено във времена, когато хората може би търсят насоки, когато търсят информация, която е достоверна, която е далеч от дезинформацията, те прибягват до този инструмент, който се предлага от Федералната централа за политическо образование”, обясни политологът Щефан Маршал от университета в Дюселдорф.

Освен въпроса за „кого да гласуват“, който някои избиратели си задават, е актуален и въпросът, ще бъде ли създадено след тези избори стабилно правителство в Германия. Според прогнози сигурните партии в новия Бундестаг са съюза между Християндемократическия и Християнсоциалния съюз, „Алтернатива за Германия”, социалдемократите и Зелените. Но и други три партии са на ръба - Левицата, „Свободната демократическа партия” и „Алианс на Зара Вагенкехт“.
„Вечерта ще разберем колко стабилно ще бъде правителството, което ще имаме. Това зависи от едно нещо, а именно колко партии ще има в парламента. Имаме три партии, които се опитват да преодолеят 5-процентната бариера. Двупартийните коалиции винаги са по-стабилни от трипартийните коалиции, така че това ще бъде решаващ фактор за това колко стабилно ще бъде правителството след изборите”, заяви професор Маршал.

А това е въпрос, който е от съществено значение не само за Германия, но и за цяла Европа.

„Германия е централен играч в Европа, тя е най-голямата и най-мощната в икономическо отношение държава в Европейския съюз. В тези времена, които са много неспокойни в Европа, но най-вече в трансатлантическите отношения, би било добре Германия да има стабилно правителство. Не че всичко ще бъде решено, но ако има стабилност в Германия, тя може да отстоява интересите на Европа заедно с партньорите си. Това е важно, защото в противен случай в Централна Европа ще има вакуум, а това няма да е добре за отношенията със САЩ, няма да е добре за въпроса как да процедираме с Украйна и т.н. Затова тази неделя е също много важна за Европа”, смята професор Маршал.