Окончателно ЕС прие новия пакет от санкции за Русия, а германският Канцлер Фридрих Мерц опитва да стопли отношенията на Обединеното кралство с Брюксел.

18-ият пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия беше приет, след като Словакия вдигна ветото си. Предложеният пакет включва плаващ ценови таван за руския петрол от 15% под средната пазарна цена на суровия петрол за предходните три месеца. До този момент инициативата беше неколкократно блокирана от Братислава, която не е съгласна със спирането на доставки на руски газ до 2027 г. и искаше гаранции от Брюксел за съдействие в случай на недостиг на газ.

Германия подписа договор за партньорство с Великобритания, чиито клаузи ще включват увеличаване на търговията, а дори и директен влак от Берлин до Лондон.

Киър Стармър, министър-председател на Великобритания: "Заедно подписахме Договора от Кенсингтън - първият в историята голям двустранен договор между Обединеното кралство и Германия - две големи съвременни европейски държави. Той е израз на нашите общи цели и ценности - исторически договор, изявление за намерения и амбиции."

Наред с новите санкции са предвидени и още доставки на далекобойни оръжия за Украйна. Централна част от договора са съвместни действия по повод руската агресия в Украйна.

Фридрих Мерц, канцлер на Германия: "Много съм благодарен, че през последните дни президентът Тръмп отново изрази готовността си да продължи да подкрепя Украйна с оръжия. През последните няколко дни постигнахме споразумение, според което ние, от европейския континент ще доставим нови системи "Пейтриът" на Украйна, а след това тези системи ще бъдат заменени от Съединените щати."

Двете страни планират заедно да разработят европейска оръжейна система с голям обсег на действие, която да може да поразява цели на разстояние до 2000 км.