
Корупцията е скъпа и всяка година струва на ЕС около 6 на сто от БВП, каза еврокомисарят Екатерина Захариева от името на Европейската комисия в дебат в Европейския парламент в Страсбург. Евродепутатите обсъдиха някои от последните случаи, свързани с корупция, сред които съмненията за лобизъм от китайското дружество "Хуавей" и присъдата срещу водача на френската крайна десница Марин Льо Пен.
Корупцията е заплаха за върховенството на закона, демокрацията и основните права, тя е скрито престъпление без очевидна жертва. Щетите се усещат в уронването на образа на институциите, цената се плаща от данъкоплатците, добави еврокомисарят. Има спешна нужда да се въведе прозрачност за чуждестранното финансиране в европейския обществен живот, доверието на гражданите в европейските и националните инстицтуции е свързано с доверието в демокрацията, посочи Захариева.
В последвалите изказвания от политическите сили парламентарната група на Европейската народна партия (ЕНП) отбеляза, че по случая с "Хуавей" все още не са разпитани или обвинени евродепутати. От тази група призоваха белгийските власти да не подават откъслечна информация за медиите. Според ЕНП има външен враг, който иска да отслаби ЕП, но са намесени и вътрешни интереси. ЕНП изрази пълна подкрепа за предприетото разследване.
Групата на Социалистите и демократите отбеляза, че новото разследване на съмнения за корупция в ЕП очертава нуждата от създаване на етична комисия. Социалистите посочиха, че заради случая "Катаргейт" са били приети промени в правилата за дейността на евродепутатите.
От "Патриоти за Европа" коментираха, че решението срещу Льо Пен е политическо и лишава французите от право на избор.
Европейските консерватори и реформисти обвиниха в корупция целия висш ешалон в европейските институции и отбелязаха, че случаят с "Хуавей" не е първи.
От "Обнови Европа" подкрепиха създаването на етична комисия. Според тях е необходима прозрачност, за да се възстанови доверието.
Зелените също насърчиха създаването на етична комисия и настояха за прилагане на правилата за лобизма и за борба с измамите. Прекалено много хора вярват, че няма да бъдат наказани, дори да бъдат заловени в извършването на нередност, посочиха от тази политическа група.
Левицата определи предприетите досега мерки срещу корупцията в ЕП като недостатъчни. Хората се отвращават от политиката заради действия като тези на Марин Льо Пен, допълни тази парламентарна сила.
"Европа на суверенните нации" критикува присъдата срещу Льо Пен и посочи, че това не е израз на плурализъм. Подкрепя се отстраняването на известни политици от изборите, гражданите нямат никакво влияние над политиките, добавиха от тази парламентарна група и отбелязаха разследването, свързано с неясните договорки между председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен и дружеството "Пфайзер" за осигуряване на ваксини при пандемията от ковид преди няколко години.
Още от категорията

Здравословното състояние на папа Франциск се подобрява


Най-малко 17 автомобила Tesla изгоряха напълно в пожар в Рим
Акценти



Токсиколог за хванатия в Пловдив шофьор с 4 промила ВИДЕО




Зимна приказка през април: Сняг вали в Родопите

