
На 26 април 1986г. взрив в АЕЦ Чернобил в СССР се превръща в най-голямата ядрена трагедия за всички времена. И до ден днешен няма точно цифра колко души е засегнала радиацията и колко са починали от болести вследствие на ядрената катастрофа.
До 1986г. градчето Припят е град, който е направен заради въпросната АЕЦ Чернобил. Градът е направен през 70-те години, а получава статут на град през 1979г.
В града всичко си е нормално, но след взрива той буквално става призрачен. Направена е бърза евакуация на жителите, които напускат родните си домове и никога повече не се завръщат.
Реално загиват 31 души и над 100 са ранени, но последствията от трагедията никога няма да станат ясни. Радиационен облак се разнася из цяла Европа, а най-силно са засегнати Скандинавските страни и Беларус.
След разпадането на СССР град Припят и АЕЦ Чернобил стават туристическа дистинация. Милиони посещават призначния град и се снимат.
Тази година обаче Чернобил се превърна в арена на война. Малко след започването на войната в Украйна беше обявено, че АЕЦ Чернобил е под контрола на руските войски. Близо месец атомната електроцентрала беше под руски контрол преди отново украинците да си върнат владението.
През 2019-а година трагедията в Чернобил беше пресъздадена в сериал на НВО, който беше определен за един от най-добрите сериали за всички времена.
Още от категорията

Изпълниха ритуала по удостоверяване на смъртта на главата на Римокатолическата църква


Акценти

Ватиканът обяви кога ще бъде погребан папа Франциск







Почина телевизионната водеща Диляна Грозданова
