След поредица от инциденти и наранявания в навечерието на Нова година, Белгия обсъжда забраната за продажба на фойерверки на физически лица, въпреки че продължава да има разногласия относно това дали забраната в цялата страна е достатъчна или трябва да ескалира до европейско ниво.
Докато фламандските кметове настояват за европейско ембарго върху продажбата на фойерверки, групите за защита на животните твърдят, че националната забрана трябва да е приоритет.
Няколко белгийски общини вече въведоха местни забрани за продажбата на фойерверки, а Асоциацията на фламандските градове и общини (VVSG) твърди, че четирима от петима фламандски кметове биха искали да видят мораториум в цялата страна.
„Година след година виждаме, че има жертви, че хората биват ранени в краката и ръцете“, каза за POLITICO Натали Дебаст, говорител на защитническата група. „Също така виждаме някои хора да използват фойерверки, за да атакуват служители на спешната помощ и полицаи. Това доста ескалира.“
Дори в Брюксел, където беше в сила местна забрана за пиротехника, няколко факли и петарди бяха запалени в центъра на града. В Белгийската столица имаше 159 ареста в новогодишната нощ, като полицията реагира на над 1700 инцидента.
Според VVSG забраната за продажба трябва да важи за всички страни от ЕС, за да се попречи на хората да я заобикалят, като просто пресекат граница, за да купят фойерверки.
Но групата за правата на животните GAIA остава скептична към забраната в цяла Европа. „Когато чуем, че Европа трябва да се справи с нещо, това обикновено е извинение за политиците да не правят нищо в собствената си държава“, каза Ан де Грийф, директор на GAIA.
„Надявам се Белгия най-после да забрани фойерверките, защото в новогодишната нощ отново имаше жертви на животни. Куче беше убито, крава получи сърдечен удар, коне бяха убити, така че стига."
Сега топката е в полето на белгийското правителство, добави де Грейф.
Асоциацията на фламандските кметове заяви, че първо се е свързала с белгийските правителствени служители, въпреки че възнамерява да „ескалира“ исканията си, като се свърже с партньорски организации в съседни страни, Европейския комитет на регионите и по-големи институции като Европейския парламент.
Още от категорията
Роберта Мецола: Нуждаем се от силна България в силен ЕС, за да се справим с предизвикателствата