Демократичните избори в една демократична държава могат да бъдат унищожени отвън, каза бившият заместник-председател на Европейската комисия Вера Йоурова в интервю за Кориере дела Сера, цитирано от Диджи24. Тя направи коментара в контекста на анулирането на президентските избори в Румъния.
„Мисля, че всички забелязват и ще забележат какво се случва в Румъния, защото не става дума само за една държава”, отбеляза Вера Йоурова, която отговаряше за ценностите и прозрачността.
„Всеки път преди изборите в страните членки очакваме намеса и колкото е по-голяма ролята на лицето или органа, който ще бъде избиран, толкова и натискът е по-голям. Президентът на Румъния не е просто церемониална фигура. Той представлява Румъния на срещите на НАТО и ЕС. Ето защо очакваме да има намеса, както например видяхме, че имаше в Молдова”, заяви Йоурова в отговор на въпроса дали е очаквала подобен развой на събитията.
Тя каза още, че очаква "комбинация от използването на ТикТок за влияние върху по-младите поколения и дезинформация, използване на изкуствен интелект и кибератаки".
„Но невероятното увеличение на предпочитанията за Калин Джорджеску, съчетано с новината, че той не е похарчил никакви пари в предизборната кампания, ни кара да разберем аномалията: това е безпрецедентно развитие, бих казала, шокиращо“, добави тя.
Йоурова изрази мнение, че е необходимо повече време, за да може Европейската комисия да оцени какво се случва и как платформите изпълняват задачите си.
“За ТикТок мисля, че има системен проблем. Когато бях на поста, ми се оплакваха от факта, че на младите хора им се промиват мозъците чрез ТикТок: техният светоглед се формира в ТикТок, който е ключов политически играч. Отговорът, който лидерите ми дадоха, беше, че политическата реклама е забранена в ТикТок. Така че мисля, че има структурен проблем. Сигурен съм, че Европейската комисия проучва случая и ще следи много внимателно какво се случва и ще оцени собствените си действия съгласно Закона за цифровите услуги“, коментира тя.
По думите ѝ готовността варира в различните държави и тези, които имат дълъг опит с руска намеса, като балтийските страни и Финландия, са по-подготвени.
„Още преди няколко години имаше силно участие на Министерството на отбраната в тези страни, което беше немислимо в западните държави. (...) организирането на избори вече не е както обикновено и има нови видове заплахи. Следващата година ще има избори в Германия, по-късно може би във Франция: Путин отчаяно се нуждае от лица, вземащи решения в нашите държави членки, които да кажат да спрем да подкрепяме Украйна", уточни Йоурова.
По отношение на оспорваното решение на румънския Конституционен съд за отмяна на президентските избори, Йоурова каза, че "институциите сега трябва да изпълнят задачата си: румънският съд трябва да да реши дали изборите са били свободни и справедливи".
В петък (6 декември) Конституционният съд на Румъния касира президентските избори, като се позова на разсекретени от Върховния съвет за национална отбрана на Румъния документи, според които кампанията на кандидата за президент Калин Джорджеску е резултат от дирижирана манипулация отвън, пише БТА.
Още от категорията
Румънците ще гласуват за президент на 4 май