
Македонският премиер Християн Мицкоски и партията му ВМРО-ДПМНЕ ще продължат да блокират евроинтеграцията на Скопие, като отказват да подкрепят конституционните промени, с които в основния закон трябва да бъдат вписани и българите.
Това е основното изискване, заложено в преговорната рамка на Северна Македония, за да може страната да започне реални преговори за членство в ЕС.
"Нашите позиции са ясни по отношение на конституционните изменения и тук няма промяна, защото не виждаме, поне в този момент, никакъв сигнал, че има промяна в поведението от другата страна, тоест от страна на източния ни съсед", коментира Мицкоски.
Той говори преди визитата на председателя на Европейския съвет Антонио Коста в Скопие утре.
"Съжалявам, че това е така и се надявам, че в предстоящия период ще говорим повече за решения, отколкото за проблеми", каза Мицкоски.
Мицкоски съобщи, че по покана на Коста ще го придружи на полета му от Скопие до Тирана, където председателят на Съвета на ЕС ще бъде домакин на вечеря за лидерите на Западните Балкани.
Правителството на ВМРО-ДПМНЕ от месеци провежда дипломатическа кампания в Европа, но ЕК и страните членки са категорични, че условията за напредъка на Северна Македония не подлежат на промяна.
Друга опорка на Мицкоски е, че може да договори по-добри условия с България, но българските власти са категорични, че въпросът вече е на европейско ниво и не се предвиждат двустранни преговори.
Преди два дни Мицкоски коментира, че ЕС ще остане цел на Скопие, но "в миналото са правени отстъпки, които са се превърнали в големи жертви за държавата и настоящото правителство трябва да живее и да се бори с всичко това".
"Нашата стратегия е да обхванем терена и да представим аргументите си. Това е демократичният инструмент, с който разполагаме - нямаме друг. Това означава, че трябва да бъдем два, три пъти по-добри от всички останали, ако искаме да звучим логично и другите да ни разбират и трябва да се научите да побеждавате и във Вашингтон, и в Брюксел, и в Париж, и в Рим... ако искате да изпратите по-различно послание от това, което е слушано с години", посочи той.