Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че няма комуникация с новия български премиер Росен Желязков, но би се радвал да разговаря с него. Мицкоски добави, че двустранните въпроси не могат да бъдат част от преговорния процес между Северна Македония и ЕС.

„Готов съм да говоря и ще пътувам и ще седна на масата и ще говоря колкото е необходимо с всички, само за да намеря решение. Нямам комуникация с новия премиер на източната съседка, но бих се радвал на среща с него и бих се радвал да седнем да поговорим и да видим какви са възможностите. Единственото ми послание на срещата ще бъде, че ако споразуменията са валидни и трябва да се спазват за нас, те трябва да са валидни и спазвани и за тях и че двустранните въпроси не трябва да бъдат част от преговорния процес", каза македонският министър-председател в интервю за МРТ.

Той заяви, че основаната му цел е да отблокира европейската интеграция на Скопие и подчерта, че предишното правителство е виновно за сегашната ситуация на страната.

„Въпросът е как да стигнем до целта и как по достоен начин да отблокираме този процес, който беше блокиран заради авантюристичната политика на предишното правителство, което си мислеше, че всичко ще им бъде простено в чужбина, ако подпишат всичко, което е поставено. масата, а у дома ще могат да ограбят гражданите и да унищожат държавата", каза премиерът, визирайки Френското споразумение, което беше прието от македонският парламент през 2022 г. Споразумението поставя като условие за започването на преговорите между Скопие и ЕС записването на българите в македонската конституция.

„Наясно съм какво направиха Буяр Османи като министър на външните работи и Димитър Ковачевски като министър-председател. Ясно ми е, че това е проблем и че винаги ще стои на масата като условие. Но ако това условие важи за нас, тогава трябва да важат и всички други условия, тоест споразуменията, които са били приети преди това, като Резолюцията за зачитане на правата на човека, като Споразумението за добросъседство. Всичко това трябва да бъде задължение за всички страни", подчерта Мицкоски.

„Сега имаме сизифовска задача да преодолеем всичко това и ако можем да го овладеем, защото източната ни съседка е в европейското семейство, а ние сме отвън и искаме да влезем в това семейство. С цялата тази амбиция избрахме стратегия да представим позициите си възможно най-силно и ясно и да се сприятеляваме, да градим приятелства и да намираме съюзници, за да намерим достойно решение, за което съм оптимист. Продължаваме да изграждаме приятелства, да търсим съюзници и да бъдем възможно най-ясни и гласни в този процес и смятам, че ако имаме истински и обективни европейски „базирани на заслуги" критерии, които се основават на постижения, а не на двустранни въпроси, тогава, след две десетилетия, присъединителният процес на Македония ще бъде отблокиран", каза министър-председателят, пише БГНЕС.