„Определете цена за децата си.“ Това са думите, които според твърденията е изрекъл премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски пред родителите на 62-мата младежи, загинали при пожара в нощния клуб „Пулс“ в Кочани на 16 март.

Родителите, които все още скърбят за децата си, публично описаха срещата като „потъпкване на спомените, болката и човешкото достойнство“ на техните близки.

Срещата се състоя в понеделник, 7 юли, в залата на правителството в Скопие. Според родителите първоначалното им искане, изпратено по пощата на 1 юли до премиера Мицкоски, президента Гордана Силяновска-Давкова и председателя на парламента Африм Гаши, остана без отговор в продължение на дни.

Единствено кабинетът на премиера отговори, насрочвайки срещата в столицата, а не в Кочани, където се случи трагедията и където са погребани жертвите. Длъжностните лица посочиха като причина съображения за сигурност, предаде bTV.

На срещата присъстваха около 60 родители и членове на семействата. Семействата казват, че са били посрещнати с безразличие. Мицкоски започнал с небрежно „Здравейте, как сте?“ - поздрав, който родителите описаха като болезнено несъответстващ на тежестта на загубата им.

Най-тревожният момент настъпи, когато темата премина към искането на семействата за еднократна финансова помощ от държавния фонд за спешна помощ. Според родителите Мицкоски сравни предложението им с това на опозиционната партия СДСМ, добавяйки:

„Единствената разлика е, че вие не сте определили цена. Определете цена за децата си.“

„Тези думи ще отекват завинаги в сърцата ни – като още една смърт, смъртта на достойнството ни“, написаха родители във Фейсбук.

В публичното си обръщение родителите настояха, че исканията им не са политически, а се основават на човешко достойнство и стремеж към справедливост. Те осъдиха това, което считат за продължаваща манипулация и безразличие от страна на правителството.

При трагедията на 16 март загинаха 62-ма младежи, а над 200 бяха ранени. Семействата организират всяка седмица мълчаливи демонстрации, известни като „Марш на ангелите“.

Всяка събота хиляди граждани на Кочани се обличат в черно и мълчаливо преминават през града, минавайки покрай градския парк, кметството, полицейското управление, съда и прокуратурата.