Северна Корея е по-цветна и по-жива отколкото преди 6 години, категоричен е кметът на район Тракия Костадин Димитров, който се завърна от световното първенство по таекуон-до в Пхенян. Там нашите грабнаха общо 9 медала – 2 златни, 2 сребърни и 5 бронзови, което нареди страната ни на престижното 4-то място в отборното класиране. А Костадин Димитров, който е вицепрезидент на родната федерация и председател на пловдивския АСТК Тракия, получи много високо отличие – инструкторски медал и грамота за изключителен принос към Международната федерация по таекуон-до.
Отношението към българската делегация в Пхенян е било изключително приветливо. България е с голям авторитет в този спорт, чиято родина е именно азиатската страна. Севернокорейски инструктори от години водят подготовката на националния ни отбор, а президентът на българската федерация Марио Богданов е вицепрезидент на Международната и европейската централа и има основна роля в преговорите за предстоящото премане на този спорт в олимпийското семейство. Доказателство за силните позиции на страната ни са домакинствата ни на световни и европейски първенства. Припомняме, че преди две години повдивската зала Колодрума прие шампионата на планетата.
Костадин Димитров бе на световно в Северна Корея и преди 6 години, и по думите му развитието на страната е очевидно. През 2011 г. всичко ми се стори черно-бяло, но сега далеч не беше така. Има много цветни сгради, много велоалеи, електровелосипеди, спортни площадки. Хората са облечени еднообразно, но са приветливи, спокойни и водят нормалния си живот. Задръствания няма, тъй като улиците са много широки. Автомобилите са в добро състояние. На много места има кафенета и малки магазини. Усеща се култ към личността – винаги когато се спомене името на първия човек, има ръкопляскания, носят се значки с неговия лик. Иначе не се чувства никакво напрежение, по нищо не си личи, че страната е в конфликт със западните сили, разказва Димитров.
Самата зала, в която се провел шампионатът е била реновирана. Тя е за около 3000 човека и е разположена на специалната улица на спорта, пълна със спортни съоръжения и зали. Това е нещо като национална спортна база, в която националните отбори водят подготовката си. Иначе спортът е на огромна почит в Пхенян. Хората тренират масово – спортните площадки в парковете са пълни, дори в 6.30 сутринта. Играят волейбол, баскетбол, футбол. Летището е ново, но ни проверяваха всички книги, които носим – да не е някаква пропаганда, разказва кметът на Тракия.
Освен, че обичат спорта, севернокорейците си падат и по добрата кухня. И умеят да я приготвят. Масите в ресторанта, в който се хранили шефове, треньори и състезатели, например били с вградени барбекюта с дървени въглища. Те се запалват, имат специален вентилатор и клиентът сам си пече мръвките, пояснява Костадин Димитров. На специална вечеря в техния Дворец на културата масите били отрупани с пищни ястия за всички гости на световното първенство.
Севернокорейската кухня не е много по-различна от българската и родните спортисти, треньори и шефове не са имали проблеми с изхранването. Имат традиционното кисело зеле с червен пипер, всички видове меса и морска риба, гъби. Месото е нарязано на ивици, овкусено, готово да бъде сложено на барбекюто пред теб. Сред по-екзотичните продукти са ракията им, която е 20-градусова, но има специални селекции със змия в бутилката, която след това се консумира за мезе. Другото, което ме впечатли бе, че оризът се сервира след основното ястие,, продължава интересния си разказ Костадин Димитров.
Хотелът, в който била настанена българската делегация представлявал две тела от по 40 етажа с въртящи ресторанти на последните нива. Преди 6 годни беше трудно да се свържем с България по телефона, но сега този проблем го нямаше, завършва главният треньор на АСТК Тракия.
Още от категорията
Григор Димитров загуби четвъртфинала в Париж