Седем толкова са медалите на български спортисти на Олимпиадата и съвсем спокойно можем да обявим, че това е Великолепната седморка (б.а. - известен уестърн филм от 1960г.) на българския спорт.
България завърши за първи път през новия век в топ 30 по медали на Олимпийски игри, а като бройка през новия век имахме повече медали само в Атина 2004, но тогава имахме само две олимпийски титли.
За втора поредна Олимпиада България завърши с 3 олимпийски шампиона, а останалите медали са един сребърен и 3 бронзови.
България е втора на Балканите по медали на Олимпиадата в Париж
Вижте пътя до медала на българските спортисти:
Карлос Насар - вдигане на тежести до 89 кг.
Карлос Насар беше определено най-очакваният медалист на Олимпиадата в Париж. Едва ли имаше българин, който да не вярваше, че той ще спечели олимпийската титла в щангите. Насар обаче не само, че го направи, но го направи и с лекота. Той стана олимпийски шампион реално още след първия си опит, а след това подобри собствения си световен рекорд в дисциплината до 89 кг. Насар стартира с изхвърлянето със 173 кг., след това записа успешен опит на 177 кг. и на 180 кг. В изтласкването българин записа 213 кг. и подобри световния рекорд с опит на 224 кг. Българинът записа световен и олимпийски рекорд и остави зад себе си втория на 14 кг. Двубоят на Насар беше 404 кг., а на втория Йейсон Лопес - 390 кг.
Карлос Насар на Олимпиадата:
Успешни опити в изхвърлянето 173 кг., 177 кг., 180 кг. В изтласкването 213 кг. и 224 кг. двубой 404 кг.
Това беше дебют на Олимпиада за Насар, който освен олимпийската титла направи световен и олимпийски рекорд.
Семен Новиков - класическа борба до 87 кг.
Натурализираният украинец донесе първото олимпийско злато за България на Олимпиадата в Париж в лудия ден на 8 август, в който спечелихме още 4 медала. Новиков беше безапелационен над опонентите си в класическата борба до 87 кг. и не даде шанс на нито един. Българинът стартира с успех над Турпал Бисултанов от Дания с 5:1, последва и успех над грузинеца Лаша Гобадзе с 8:3. В полуфиналите беше повален унгареца Давид Лосонци с 3:1. В битката за олимпийския медал Новиков се справи със иранеца Алиреза Мохмади със 7:0. Така Новиков донесе първа мъжка олимипийска титла за България от 2004г. и първа олимипйска титла в борбата от 2000г.
Семен Новиков на Олимпиадата:
Осминафинал Семен Новиков - Турпал Бисултанов (Дания) 5:1
Четвъртфинал Семен Новиков - Лаша Гобадзе (Грузия) 8:3
Полуфинал Семен Новиков - Давид Лосонци (Унгария) 3:1
Финал Семен Новиков - Алиреза Мохмади (Иран) 7:0
Това беше дебют за Новиков на Олимпийски игри.
Магомед Рамазанов - свободна борба до 86 кг.
Магомед Рамазанов донесе третата олимпийска титла за България в Париж. Той стана олимпийски шампион в свободната борба до 86 кг. На осминафиналите той се справи с канадеца Александър Муур с 12:2, а на четвъртфиналите Джавраил Шипиев от Узбекистан преклони глава пред българина с 4:1. В полуфиналите Рамазанов се справи с американеца Аарън Брукс с 4:3. Във финала Рамазанов се изправи срещу считания за фаворит иранец Хасан Яздани със 7:1.
Магомед Рамазанов на Олимпиадата:
Осминафинал Магомед Рамазанов - Александър Муур (Канада) 12:2
Четвъртфинал Магомед Рамазанов - Джавраил Шипиев (Узбекистан) 4:1
Полуфинал Магомед Рамазанов - Аарън Брукс (САЩ) 4:3
Финал Магомед Рамазанов - Хасан Яздани (Иран) 7:1
Подобно на Карлос Насар и Семен Новиков - Магомед Рамазанов спечели олимпийското злато в дебюта си на Олимпийски игри.
Боряна Калейн - художествена гимнастика индивидуално
Определено Боряна Калейн беше изненадата сред българските медалисти на Олимпиадата. Грациозната Боряна не беше считана за претендентка за медалите в индивидуалното състезание в художествената гимнастика, но тя показа невероятен характер и доказа, че не трябва да бъде подценявана. Боряна спечели сребро, което беше повече от велико, защото този медал беше едва втори в историята на българската художествена гимнастика в индивидуално състезание на Олимпиада. Преди Боряна това беше правила само Адриана Дуневска, която завоюва също сребро в Сеул 1988. Реално Боряна постигна максимума, защото пред нея беше фаворитката и новата голяма звезда на гимнастиката Дария Вартоломеев от Германия. Медалът на Боряна разплака дори и великата треньорка Нешка Робева, която поздрави страхотната ни гимнастичката с медала. Боряна даде заявка за медал още в квалификациите, в които беше трета, а на финала, където оценките от квалификациите не се взимат предвид беше още по-перфектна и спечели среброто.
Боряна Калейн на Олимпиадата:
Квалификации - обръч 35.350 точки, топка 34.600 точки, бухалки 33.600 точки, лента 32.900 точки - общо 136.450 класира се за финала с трети резултат
Финал - обръч 35.850 точки, топка 36.450 точки, бухалки 34.550 точки, лента 33.750 точки - общо 140.600 второ място в крайното класиране печели сребърен медал
Кимиа Ализаде - таекуондо до 57 кг.
Да избягаш от Иран не е лесна работа, но това направи натурализираната иранка Кимиа Ализаде, която е една от най-добрите състезателки в таекуондото. Реално Кимиа участваше като спортист от отбора на бежанците в продължение на три години, а в началото на тази година беше обявено, че тя става българка и ще участва на Олимпиадата в Париж за страната ни. Кимиа нямаше никакъв късмет и още в първия кръг се изправи срещу актуалната световна шампионка Нахид Киани от Иран. Освен, че беше световна шампионка Киани имаше и да отмъсти на Кимиа, че не се състезава за Иран. Въпреки това натурализираната българка беше много близо до победата и само обрат в последните секунди не и позволи да си помисли да се бори за златото и загуби с 1:2 рунда. Киани очаквано се класира за финала и изтегли Кимиа в репешажите за бронза. Там Кимиа се справи с Чайма Тоуми от Тунис с 2:0, а след това в битката за бронза победи китайката Лоу Зонгши с 2:1 рунда. Така след Рио 2016, когато отново спечели бронз Кимиа отново се сдоби с бронзов медал от Олимпиада след цялото това премеждия и бягството от Иран. Кимиа спечели исторически първи медал за България на Олимпийските игри в таекуондото.
Кимиа Ализаде на Олимпиадата:
Осминафинал Кимиа Ализаде - Нахид Киани (Иран) 1:2
Полуфинален репешаж за бронза Кимиа Ализаде - Чайма Тоуми (Тунис) 2:0
Директен мач от репешажите за бронза Кимиа Ализаде - Лоу Зонгши (Китай) 2:1
За Кимиа това беше трето участие на Олимпийски игри в Рио 2016 тя спечели бронз с Иран, на Олимпиадата в Токио не успя да стигне до медал, губейки мача за бронзовото отличие, а тогава беше към отбора на бежанците. Сега тя отново спечели бронзов медал този път за България.
Още един медал от Олимпиадата! Кимиа Ализаде донесе бронз в таекуондото
Божидар Андреев - вдигане на тежести до 73 кг.
Историята на Божидар Андреев определено е вдъхновяваща. Малко след спечелването на медала се появи неговата снимка, докато работи в супермаркет, а в същото време и тренира, но няма достатъчно средства. На миналата Олимпиада той беше много близо до медал, но не успя, а малко преди състезанието почина дъщерята на неговия треньор големият Пламен Братойчев. Той тогава даде обещание, че ще спечели медал на следващата Олимпиадата и го направи. Българинът спечели бронзово отличие с успешни опити в изхвърлянето на 148, 152 и 154. В изхвърлянето той записа 183, 187 и 190 кг., а двубоят беше 344 кг.
Божидар Андреев на Олимпиадата
Успешни опити в изхвърлянето 148 кг., 152 кг., 154 кг. В изтласкването 183 кг., 187 кг. и 190 кг. двубой 344 кг.
Втора Олимпиада за Божидар Андреев в Токио 2020 той беше пети, а сега спечели бронзовото отличие в Париж 2024.
Медалите продължават днес! Божидар Андреев с бронз в щангитеВече пет медала за страната ни
Хавиер Ибанес - бокс до 57 кг.
Едва ли може да има по-добра връзка от това кубинец да се състезава за България, а треньорът на националния отбор също да е от Куба. Хавиер Ибанес стана единственият ни боксьор с медал на игрите в Париж, а е много вероятно за съжаление и е да е последният, защото боксът не е в програмата за игрите в Лос Анджелис и трудно би оцелял в олимпийската програма. Иначе Ибанес тръгна с победа на осминафиналите срещу украинеца Айдер Абдураимов с 5:0, а след това се справи и с японеца Шудай Хадара също с 5:0. В битка за място на финала Ибанес загуби Мунарбек Улу от Киргизстан с 1:4, но това му донесе бронзово отличие.
Хавиер Ибанес на Олимпиадата:
Осминафинал Хавиер Ибанес Айдер Абдураимов (Украйна) 5:0
Четвъртфинал Хавиер Ибанес - Шудай Хадара (Япония) 5:0
Полуфинал Хавиер Ибанес - Мунарбек Улу (Киргизстан) 1:4 отпада печели бронзов медал
Хавиер Ибанес завърши чудесния ден за България на Олимпиадата с бронзов медал
Снимки: БОК, Йордан Петков
Още от категорията
Официално: Линдзи Вон се завръща в ските