![Странният случай с Фарниев - отива ли си или остава?](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/06/stranniiat-sluchai-farniev-otiva-li-si-320.jpg)
Руският треньор на националния отбор по борба в класическия стил Сослан Фарниев подаде оставка в неделя като треньор на тима. Това той направи с пост в социалните мрежи и заяви, че е свободен и вече може да бъде търсен за нови предизвикателства.
След решението за оставката от федерацията излязоха с позиция, която обявяват, че не приемат оставката на Фарниев и той остава треньор.
Президентът на федерацията Христо Маринов заяви, че иска Фарниев да изкара целия олимпийски цикъл до игрите в Лос Анджелис през 2028-ма година.
Маринов обаче добави, че не е ясно дали Фарниев ще остане треньор, а решението ще бъде взето изцяло от него.
Но какво всъщност стана и защо Фарниев се превърна в може би най-скандалната личност на българската борба. През януари се стигна до безпрецедентен бойкот на Държавното първенство в класическия стил, а причината беше Фарниев, който нагласи жребия. Съдии и треньори бяха бесни и за първи път в историята на борбата се стигна до бойкот на Държавното първенство в класическия стил.
Впоследствие се появиха и доста скандални факти за треньора, като тренировки изцяло на руски, нагло държание и незачитане на българите.
Фарниев е начело на националния отбор в класическия стил от ноември м.г. и замени Братан Ценов. Той работи активно с олимпийския шампион от Париж 2024 Семен Новиков.
36-годишният руснак е бивш треньор на младежкия отбор на родината си до 23 г. и бивш помощник в представителния тим на Сборная. Възпитаник на осетинската школа, той е световен и европейски шампион за юноши. Фарниев не коментира нищо за причината за бойкота и наредения жребий.
Някои от най-големите легенди в българската борба говориха на пресконференция за скандалните изяви на Фарниев и поискаха оставката му.
От клубовете не са доволни и от това, че реално 40% от националния отбор са натурализирани чужденци и с това се спира развитието на голяма част от българите в борбата. Липсата на финанси и минималния шанс да влезеш в националния отбор пък слага край на кариерата на много борци и те поемат по съвсем друг път на 18 години.
По този начин младите български състезатели по борба се отказват и се чудят накъде да поемат, защото са се надявали да продължат в спорта. Става въпрос и за много момчета, които са имали успехи, но не са получили шанс да достигнат до националния отбор.
Федерацията има една от най-големите бюджети в България, но парите до клубовете стигат само чрез точкуване и парите не са достатъчно. Самото точкуване става по това кой къде завършва на Държавните първенства, както и на големите международни турнири като Олимпиада, световно и европейско първенство. Самите клубове плащат членски внос, такса участие, картотекиране и всички разходи са за тяхна сметка. Пари до клубовете обаче не стигат.
Във федерацията няма и отчети за изразходваните средства.
Една от най-големите ни легенди в женската борба Станка Златева пусна отворено писмо до федерацията, с което заяви, че не желае да се занимава повече с борба в България като треньор и заяви, че федерацията се управлява еднолично и клубовете нямат никаква дума.
През март ще има и Общо събрание на федерацията, където за момента единствен кандидат е досегашният председател на федерацията Христо Маринов, но се очаква той да се изправи срещу общ кандидат на клубовете, които недоволстват от методите на федерацията.
Развитие около бъдещето на Фарниев ще има явно в следващите дни, но на този етап няма яснота дали той остава или си тръгва.