Един огромен скандал се разяри в света на спорта тази година. На Световното по шахмат, което ще се проведе в Иран, страната задължи едва ли не всички участнички да ноосят хиджаб, иначе няма да бъдат допуснати до състезанията, съобщава No Comment.
Изборът на ислямската страна за домакин на форума отприщи мощна вълна на недоволство, но организаторите на първенството призоваха потърпевшите да "уважават културните различия" на всеки един народ.
Много от състезателките обаче заплашиха, че ще бойкотират световното. В Иран хиджабът е задължителен атрибут за всички жени от Ислямската революция през 1979 г. насам. Жена, която не е покрита, е заплашена от арест, глоба или публично порицание.
Шахматистки от цял свят възнегодуваха срещу решението за домакинство на Иран, обвинявайки Световната шахматна федерация - ФИДЕ, в неглижиране на проблема с правата на жените и половата дискриминация в Иран.
Нази Пайкидзе, шампионката на САЩ, реагира остро на новината. "Абсолютно неприемливо е най-важният форум при жените да се организира на място, на което, до ден-днешен, жените са принудени да се покриват. Там не е безопасно. Горда съм да представям САЩ, но ако ситуацията остане същата, по всяка вероятност няма да участвам в състезанието", заяви тя.
Бившата панамериканска шампионка Клара Хередия от Еквадор допълни, че "никоя институция, правителство или световна федерация няма да накара жените да сложат хиджаб". "Хиджабът е едно на ръка. Другият въпрос е по отношение на забраната мъж и жена да са в една стая, освен, ако не са женени. И какво правят шахматистките, ако искат да са в една стая със своя треньор или искат да го посетят стаята му за тренировка?", попита тя.
Все пак има и не чак толкова отрицателни мнения по този въпрос. Например председателката на женския шах във ФИДЕ, американката Сюзан Полгар смята, че изискването на иранските власти не е проблем - стига да важи за всички играчи.
"Когато посещавам различни места с различни култури, показвам уважението си като се обличам според традиционния стил в страна. Никой не ме кара да го правя. Правя го от уважение", отбелязва още тя.
Разликата е, че в Иран никой не иска, а принуждава, а хиджабът не е традиционен аксесоар. Задължителното му носене е въведено от ислямската революция през 1979 г. "Морална полиция" следи за спазването на закона, като налага глоба или дори арестува жени, които не са си покрили главата на публично място.
Като цяло скандалът включва две основни теми на борците за права на жените в Иран: участието в спортни занимания и дрескодът за жени.
Иранките са протестирали много пъти по тези въпроси в последните години, призовавайки да им бъде разрешено да гледат спорт и да участват в спортни игри и споделяха в социалните мрежи снимки, на които не носят хиджаб – облекло, изисквано по закон в Иран.
Затова и доста от световните спортни шахматистски се изправиха срещу тази законова наредба, с цел тя да бъде отменена. И въпреки че от гледна точка на политическо развитие, страната върви към умерена западна ориентация, културните порядки и ценности ще останат непроменени още дълго време.
Автор:No Comment
Още от категорията
Опонентът на Григор Димитров се отказа преди мача