Дали това е бруталност на съдбата, или зло проклятие? Факт е, че 18 от участниците в олимпийските игри в Лондон са умрели в последните 4 години.
Трагичната статистика стартира на 7 декември 2012 г. Борецът от Микронезия Кейтани Греъм получава инфаркт и умира. Тогава е на 32 години. Той е първият борец от Микронезия на олимпийски игри и е почитан като герой в родината си. В Лондон отпада още в квалификациите.
Сред покойниците има и топспортисти. Ветроходецът Андрю Симпсън печели злато в Пекин и сребро в Лондон за Великобритания. Неговата лодка се преобръща и го захлупва, а той се удавя.
Руският борец Бесик Кудухов, също двукратен олимпийски медалист, умира през 2013 г. в автомобилна катастрофа.
Чисто статистически 18 не звучи чак разтърсващо при 10 568 участници в Лондон. Само че всички те са млади хора и са в разцвета на живота си. Средната възраст на покойниците е 28,5 години.
Това, което още повече те кара да се замислиш с тъга за случилото се, е начинът, по който при някои от тях се е стигнало до фаталния край. Такъв е случаят с други две звезди. Боксьорът Алексис Вастин, бронзов медалист от Пекин 2008, и плувкинята Камил Муфа, спечелила злато в Лондон, гинат при трагичен инцидент по време на снимки за френско телевизионно шоу. Стига се до катастрофа между два хеликоптера, довела до смъртта на френските звезди.
Голям шок е и краят на Юлия Баликина. Бегачката от Беларус е намерена мъртва на 16 ноември 2015 г. Тя е погребана в гората. После става ясно, че нейният приятел я убива, защото искала да го напусне.
Последната жертва на трагичния смъртен списък е Сара Тейт. Австралийската гребкиня почина през март от рак на маточната шийка.
Остава само да се надяваме, че проклятието ще спре със старта на игрите, които ще се проведат под егидата на спортсменството и мира.
Черният списък от мъртъвци започва с Кейтъни Греъм
Ветроходецът Андрю Симпсън, който се удавя.