Ботко Трендафилов е едно от най-големите имена в пловдивското плуване. Легендарният треньор е бил наставник на една от най-добрите български плувкини за всички времена - Антоанета Френкева, която е единственият български плувец с два медала от Олимпийски игри (сребро и бронз от Сеул 1988 на 100 м. и 200 м. бруст). Състезанието на 100 м. бруст на Олимпиадата в Сеул е най-великият момент в българското плуване, тогава Таня Богомилова печели злато, а Антоанета Френкева сребро. През последните години е треньор на най-успешната пловдивска плувкиня Диана Петкова, която през миналата година завърши седма на Световното първенство и участва на Олимпиадата в Токио. Трендафилов дълги години кове таланти в пловдивския клуб Младост 91, след това основа клуба Спринт, а отскоро се завърна в Младост 91 в ролята на консултант. Плувната легенда разказа за новият басейн "Младост", състоянието на българското плуване, отказването на Йосиф Миладинов и своите състезателки в интервю пред TrafficNews.

- Господин, Трендафилов Пловдив най-накрая има прекрасен плувен комплекс след доста премеждия и доста години на чакане. Какво е това за Вас като един от най-успешните треньори в историята на българското и пловдивското плуване? 

- Това е едно прекрасно съоръжение и се радвам, че той стана факт. Радвам се, че басейнът е с 10 коридора и две трибуни, защото имаше опасност едната трибуна да не влезе. Радващо е, че имаме вече такива условия. За мен като треньор няма чак толкова голямо значение, защото за мен е по-важно да има басейн. Важното обаче, че го има, защото това ще даде шанс на повече плувци да се реализират. Младост беше 25 години републикански шампион и сега е нормално да се възстанови пловдивското плуване, защото в момента клубовете не са сред най-добрите в България. Надявам се басейнът да бъде използван добре. 

- Какви бяха вашите първи стъпки в плуването? 

- Моето развитие започна, след като завърших тогавашната спортна академия в Смолян. След това от 1996г. съм част от пловдивския клуб Младост. След това направихме клуба Спринт, а от два месеца отново се завърнах в Младост и към консултант на клуба. Тренирал съм Михаил Савов, който е първият европейски шампион за юноши (б.а. - Савов печели и бронз) и Боян Боянов, който печели сребро. Бях треньор и на Антоанета Френкева, която е единственият български плувец с два медала от Олимпийскии игри. Бил съм треньор и на Иванка Моралиева, който беше дългогодишен шампион на дълги разстояния и участва на две Олимпиади. В последните години съм треньор на пловдивската плувкиня Диана Петкова, която през миналата година стана седма на Световното. Направил съм безброй медалисти и в началото ги броях, но в момента не мога да кажа точна бройка, защото са наистина много. 

- Да ви върна към Антоанета Френкева и тогавашният златен период за българското плуване. Борба с Таня Богомилова на финал на Олимпиадата в Сеул. Какво беше в основата на успеха на Антоанета Френкева? 

- Много са нещата в основата на този успех.  Основната част беше, че всичко започна от доста рано преди началото на Олимпиадата близо 8 години. Това са планиране на километри, зони на интензивност, техника – абсолютно всичко. Другото основно нещо беше конкуренцията с Таня Богомилова, защото конкуренцията ражда качество. Тя имаше амбиция да стане по-добра от Таня Богомилова. За мен е по-лесно да станеш първи, но два пъти по-трудно да се задържиш на първото място, защото в момента, в който станеш първи всички искат да те победят. Освен това тя беше и много трудолюбива. Нямах никакви проблеми с нея и винаги и казвах, че най-важното е да вярва в това, което прави. Един от големите проблеми на българските треньори е това, че те не могат да накарат състезателите да им повярват. 

- В последните години бяхте треньор и на Диана Петкова, която е най-успешната ни пловдивска плувкиня в последните години. 

- При Диана същото нещо се получи както с Френкева. Преди нея Нина Рангелова правеше добри резултати и тя искаше да ги подобри. Това е основното при мен да накарам състезателите, че могат да се подобрят. Винаги съм ги съветвал да си поставят цел, която е постижима. 

- Какво предстои за Диана? 

- Диана Петкова се връща май месец от САЩ, поне това е последното, което знам. Ако покрие норматива за Световното в Сингапур през лятото ще участва там. След това вече ще реши дали ще продължи за Олимпиадата и в кой клуб ще се състезава. Има го и чисто социалния момент, защото когато стигнеш едно ниво и се чудиш дали ще продължаваш да правиш такива резултати или е по-добре да спреш и да се насочиш към нещо друго. Ако всичко протече добре най-вероятно тя ще продължи. 

- Как стоят нещата в българското плуване според Вас? 

- От една страна имаме хубави резултати, но тези резултати не идват толкова от добрата организация на федерацията, а на индивидуалните качества, както например е при Григор Димитров в тениса. Сега с централизираната подготовка се игнорират личните треньори. Примерно личните треньори едно време взимаха 80% от наградите, които се полагат, а сега взимат само 20% или 40%. Другото е в щаба на националния отбор. Така се получава например един личен треньор да вземе 2000 лв., а треньорите на националния отбор 20 000 лв. По този начин не се стимулира развитието на личния треньор. Би трябвало и федерацията да се интересува, да се среща с треньорите и да наблюдава работата на личните треньори.

- За съжаление преди няколко дни най-успешния ни плувец при мъжете Йосиф Миладинов обяви, че приключва кариерата си. 

- Той буквално израстна покрай нас. Причините поне за мен може би са няколко. Според мен лоша шега на Йосиф изигра това, че постигна всичките тези успехи твърде млад. Не е лесно да постигнеш това, но после е изключително трудно да надградиш над тези резултати, когато си ги постигнал толкова рано. Има моменти и в които той спестяваше усилия. Може би при него имаше и малък елемент и на звездомания. Той беше картотекиран в Младост 91 за този сезон и трябваше да се състезава за нашия клуб. Говорил е с треньорката Ваня Аргирова и е обявил, че прекратява кариерата си. И за нас беше изненада и още не сме имали дълъг разговор и не е казал какви са основните му мотиви да се откаже. 

- Как виждате развитието на пловдивското плуване и има ли таланти? 

- Има състезатели, които показват, че могат. Специално за Младост мога да отлича Александра Толева и Теодор Недков, които определено дават сериозни надежди. Ние като треньори ще помогнем с каквото можем и вече всичко си зависи и от тях. Моята амбиция и цел е да продължаваме да ковем таланти. 

- Имаше проблем с цените на басейна.

- Това съоръжение наистина е уникално, да нямаме шанс да приемем Световно или Олимпийски игри, но могат да се провеждат големи състезания от всякакъв друг ранг включително и Европейски и Световни за юноши. За съжаление обаче цените са доста високи за картотекирани състезатели. Реално от 50 лв. цените станаха 150 лв., въпреки че водихме борба да не се вдигат толкова. Клубовете получаваме минимални средства от Общината и федерацията и е важно колко деца ще тренират. При тези такси много малко хора биха си позволили да запишат детето си да плуват. Могат да си позволят само хора, които имат по-високи заплати или са по-заможни. Ако имаш две деца трябва да се плаща над 300 лв. на месеца. и това довежда до отлив. В един коридор трябва да има по 10-12 деца, а на тренировки са по-малко. 

Цените са като на частните басейни в Пловдив и това е най-скъпият вход за влизане в басейн в цяла България. Това е общински басейн, а не частен. Този басейн трябва да изгражда социална роля. Цяла Европа - Австрия, Унгария, Франция, Италия там са с вход свободен за картотекирани състезатели. Там обаче самият клуб получава доста повече пари от общината. Има деца, които не могат да си плащат разходите и тогава клубът го спонсорира, когато той постига успехи. Клубът обаче не може да го направи при такава ситуация. 

Във Варна и Благоевград е по същия начин и без заплащане на картотекираните състезатели. Ние реално взехме модела на Бургас, където е платено, но в цяла Европа картотекираните плувци или не плащат вход, или цените са символични. Това е все едно на държавно училище да направиш такси за децата и те да бъдат като в частно. В момента става така, който има пари плува, а който няма не плува. По този начин се губят таланти. Водим борбата срещу това да изкараме децата от лошите навици, престъпленията, вейповете и т.н., но как ще го направиш, когато нямат възможност да спортуват. Това е най-голямата демагогия на обществото. Възмутен съм от това. 

Нормата на плуване е по 10-12 човека на коридор по 120 да има в басейна, а особено плуват по 30 и то в най-доброто време. Вечер стават дори още по-малко. 

- Какво ще си пожелаете? 

- На важно е да сме живи и здрави. Бих си пожелал да успеем да развием още плувни таланти в Пловдив и да бъдат намалени цените на басейна.