Бюджетът за провеждането на състезанията от Олимпийските игри в Пьонгчанг от 9 до 25 февруари е 2,4 милиарда долара. Според неофициални източници обаче реално похарчените пари са няколко пъти повече - както се случва на всяка една олимпиада. Говори се за суми от порядъка на 13 милиарда долара. През 2010 година Пьонгчанг загуби битката за домакинство от Ванкувър, а през 2014-а - от Сочи. Упоритостта на националния олимпийски комитет на Република Корея обаче даде резултат и през 2011-а Пьонгчанг беше избран за домакин на 23-те Зимни олимпийски игри през 2018-а. Разположен в провинция Кануън, част от планинската верига Тебек, на около 180 км източно от столицата Сеул, Пьонгчанг е най-малкият град след Лилехамер, който приема олимпийски игри със своите 43 000 жители. Страната е домакин на най-големия спортен форум за втори път след Летните олимпийски игри в Сеул през 1988 година.

Сега домакините похарчиха над 1 милиард долара за изграждане на нови и за реновиране на стари съоръжения. Чисто новите съоръжения са 7 и в тях са инвестирани над 650 милиона долара. Но има и такива, които са построени през далечната 1975-а, и които също изискваха много средства за реновиране.

Пьонгчанг се намира на едва 80 км от демилитаризираната зона, а района все още може да се усети копнежът на местните да се отърсят от някогашния образ на града. Той носи спомени за изоставени въглищни мини и стръмни хълмове, белязани от огради с бодлива тел, бункери и минни полета, чиято цел е била предпазването от инвазията на Северна Корея. Голяма част от живущите там са наследници на бежанци, намерили спасение на юг по време на Корейската война.