Бюджетът за провеждането на състезанията от Олимпийските игри в Пьонгчанг от 9 до 25 февруари е 2,4 милиарда долара. Според неофициални източници обаче реално похарчените пари са няколко пъти повече - както се случва на всяка една олимпиада. Говори се за суми от порядъка на 13 милиарда долара. През 2010 година Пьонгчанг загуби битката за домакинство от Ванкувър, а през 2014-а - от Сочи. Упоритостта на националния олимпийски комитет на Република Корея обаче даде резултат и през 2011-а Пьонгчанг беше избран за домакин на 23-те Зимни олимпийски игри през 2018-а. Разположен в провинция Кануън, част от планинската верига Тебек, на около 180 км източно от столицата Сеул, Пьонгчанг е най-малкият град след Лилехамер, който приема олимпийски игри със своите 43 000 жители. Страната е домакин на най-големия спортен форум за втори път след Летните олимпийски игри в Сеул през 1988 година.
Сега домакините похарчиха над 1 милиард долара за изграждане на нови и за реновиране на стари съоръжения. Чисто новите съоръжения са 7 и в тях са инвестирани над 650 милиона долара. Но има и такива, които са построени през далечната 1975-а, и които също изискваха много средства за реновиране.
Пьонгчанг се намира на едва 80 км от демилитаризираната зона, а района все още може да се усети копнежът на местните да се отърсят от някогашния образ на града. Той носи спомени за изоставени въглищни мини и стръмни хълмове, белязани от огради с бодлива тел, бункери и минни полета, чиято цел е била предпазването от инвазията на Северна Корея. Голяма част от живущите там са наследници на бежанци, намерили спасение на юг по време на Корейската война.
Още от категорията
Марица играе срещу Левски в Колодрума в събота