"Няма честна надпревара в спорта! Първо при квалификацията в художествената гимнастика италианки и израелки играха с огромен възел на лента във втората композиция. Те не трябваше да бъдат на финал, защото това е груба грешка, не беше малка, беше фльонга. Отхвърлиха Бразилия! За мен беше непонятна оценката им на финала. Аз знаех, че не можем да догоним Италия, но Израел са четвърти, ние трети. Израелките направиха 4 груби тичания и натиснат уред на земята, това се смята за грешка – изпускане”, допълни тя.

Според нея съдийките дали могат да си позволят да вдигат такива оценки или им е наредено?

„Не е спорт това, в който не е на първо място творчеството, да дадеш воля за изява на фантазията. А не да ми разказваш как онази страдала в живота, а онези преживели смяната на треньора им. Това са глупости“, категорична е треньорката на плеядата златни момичета през 80-те и 90-те години.

И разказа, че когато за първи път е била в Япония я попитали за съчетанието на Лили Игнатова, "какво искахте да кажете с това съчетание, защото ме разплакахте?". "Съчетанието е една миниатюра и състезателят трябва да чувства и да предава на публиката емоции", каза Робева.

Тя призна, че за нея е сложен въпрос да дава оценка на представянето на българските спортисти в Париж 20224. Но е категорична:

"Всички трябва да бъдем благодарни на тези деца, че ни измиха очите пред света. България се представи много над това, което държавата отделя за спорт. Имаме безкрайно талантливи деца и ако Бог му е дал талант, му дава и сили да постигне. Тези деца са герои, те ни събраха пред екраните и в едно темпо да ни тупат сърцата, да се вълнуваме и да искаме победата. И мисля дори, че сме помогнали. Те бяха точно българи юнаци и юначки, да кажем героини за момичетата."

И им пожела:

"Бих искала децата, за мен тези спортисти в Париж 2024 са деца, да запазят този спомен, както и вярата, че им предстои състезание."

„Корупцията, политиката, сметките, парите съсипаха спорта. Олимпиадата не е най-силното състезание, знаете, че един световен рекорд трудно се постига на олимпиада. Но се провежда веднъж на 4 години, всички се събират заедно и корупцията е страшна. Децата - състезателите, просто се употребяват, говоря в световен мащаб“, коментира Робева.

И припомни, че в художествената гимнастика има две школи българската и руската, наследник на съветската, и всички са стъпили на тях.

"На олимпиади фаворитите грешат заради огромното напрежение. При момичетата ни дойдоха огромните очаквания към тях и Стили. Спортистите не са обикновени хора. Малката Стили е малка, тя направи първата крачка и наистина трябва да знае, че не спре ли, спортът е това - път, който не знаеш къде е пропастта, дали ще скочиш, падаш, сълзи, разбиваш глава, но продължаваш. Това е необикновеното на големия спортист", коментира Робева.

И е убедена, че Стилияна не е от спортистите, които ще се откажат при първия провал.

„Тя няма да се откаже, трябва да извърви своя път и да натрупа този опит, който ѝ липсва. Боряна вече е голям спортист. Не се отказа след Токио, тя е интелигентно дете и това страшно ѝ помогна“, смята голямата Нешка Робева.

Тя обеща, че ще разговаря с Рейчъл Стоянов от ансамбъла, последното дете, с което е работила, а след това я поема Валя Симеонова и после Весела Димитрова.

„Ще направя всичко да убедя Рейчъл да продължи и Камелия също, и тя е от нашия клуб. Другото, което трябва да им се създаде на момичетата, е конкуренция. Два успоредни ансамбъла се подготвят и се състезават помежду си и 2 месеца преди състезанието се определя съставът, който ще работи. Не знам дали трябва, но за тях ще бъде вярната крачка, защото това ще бъде и в живота им. Или ще тръгнат и при неуспех ще се откажат или ако не се откажат ще знаят, че ще успеят“, препоръча Нешка Робева.

Тя изрази своето възхищение от Божидар Андреев, бронзов медалист във вдигането на тежести в Париж 2024.

„Трябва да благодарим на това циганче Божидар, каква сила, уморен, ходи пеша до залата, представяте ли си беднотията, в която живее това дете. Знаете ли колко такива деца имаме и нямат пари да си платят тренировките. Държавата трябва да помогне на тези таланти - да се възстановят интернатите и да се помогне на клубовете, защото без база няма връх, който да бъде устойчив“, напомни Нешка Робева.