Съперничеството между Ботев (Пловдив) и Левски (София) датира почти век назад. Още през 1929 г. двата тима се изправят един срещу друг на финала за държавното първенство – първата им голяма схватка. На 3 октомври 1929 г. пред 5 000 зрители, включително министър-председателя Андрей Ляпчев, пловдивчани поднасят изненада. Макар Левски да е смятан за фаворит, Ботев играе вдъхновено и с късен гол на Никола Щерев–Старика печели шампионската титла​.

“Канарчетата” са посрещнати като герои на пловдивската гара, а Левски трябва да чака още 4 години за първата си титла. Така започва всичко – едно историческо съперничество между столицата и града под тепетата.

1962: 6:1 – най-черният ден за Левски

Началото на 60-те години носи златни мигове за Ботев. Благодарение на статута си на военен отбор пловдивчани привличат редица таланти, отбиващи службата си – включително легендата на Левски Георги Аспарухов–Гунди​. Сформиран е страховит отбор, който през сезон 1961/62 постига историческа победа. На 8 юли 1962 г. Ботев разбива Левски насред София с 6:1 – най-голямата победа за Ботев в дербито и най-тежката загуба на Левски в „А“ група въобще​.

В този паметен мач легендите Динко Дерменджиев–Чико и Георги Попов–Тумби отбелязват по два гола във вратата на “сините”​. Победата шокира столичани и остава като един от най-мрачните дни в клубната им история. Само седмица по-късно Левски си връща самочувствието с 6:3 срещу бъдещия шампион ЦДНА, но срамът от жълто-черния разгром вече е факт​. Триумфът от 6:1 утвърждава Ботев като фактор в българския футбол през 60-те и добавя нова глава в ожесточеното съперничество.

Скрити страсти през 80-те

През 80-те години битките между Ботев и Левски се разгръщат и извън терена. Кулминацията е скандалният “черен финал” за Купата на България през 1985 г., след който властта разформирова двата гранда ЦСКА и Левски. На Левски е отнета вече спечелената титла за 1985 г., която служебно е присъдена на Ботев (тогава под името Тракия)​. Макар и дошла по административен път, тази титла е втора за пловдивчани и добавя напрежение в отношенията.

Година по-късно феновете на Ботев вярват, че Левски им го “връща”. През сезон 1985/86 Ботев и Берое спорят за първото място, а в последните кръгове “сините” сякаш помагат на Берое да стане шампион за сметка на Ботев​. Тази неписана война придава допълнителна жарава на съперничеството – горчилка, останала у по-старите фенове на “канарчетата”, че Левски е осуетил една възможна пловдивска титла през 1986 г. Такива задкулисни страсти само подхранват мита за битките на Левски срещу Ботев Пловдив и показват, че двубоите им отекват далеч извън 90-те минути игра.

Сини разгроми: 6:0 през 1998 и 2008 г.

Краят на 90-те и началото на новия век носят тежки мигове за Ботев в дуелите с Левски. На 30 август 1998 г. “сините” записват рекордна победа с 6:0 над пловдивчани​. Мачът от 4-тия кръг на сезон 1998/99, игран на ст. “Васил Левски”, завършва с унизително поражение за гостите. Левски буквално прегазва Ботев, като сред голмайсторите личат имената на Николай Тодоров, Дончо Донев, Александър Александров и Петър Шопов.

Десетилетие по-късно историята се повтаря – на 17 август 2008 г. Левски пак разгромява Ботев с 6:0. Таранът Георги Христов реализира хеттрик срещу бившия си клуб​, а Рашид Тиберканин, Давид Бистрон и резервата Жеан Карлос допълват унижението за крайното 6:0​. Тези два резултата са най-изразителните победи на Левски в съперничеството и подчертават периодите, в които клубът от София доминира изцяло над пловдивския си опонент. За Ботев пък те остават като болезнен спомен, напомнящ колко жестоки могат да бъдат “сините”, когато хванат победна вълна.

Когато победата значи титла… и изпадане (2001 и 2004)

Някои от най-драматичните сблъсъци между Ботев и Левски са тези с огромна цена – шампионска титла за единия и изпадане за другия. През май 2001 г. двата тима се срещат в Пловдив в края на първенството. Левски побеждава с 4:1 и си осигурява шампионската титла кръг предсрочно, но тази победа се оказва горчива за домакините – след поражението Ботев изпада от елита​.

Три години по-късно ситуацията е сходна. В последния кръг на сезон 2003/04 Левски гостува на Ботев в протоколен за “сините” мач – те вече нямат шанс за първото място. Въпреки това столичани не пожалват “канарчетата” и ги побеждават с 2:1, което отново се оказва фатално за пловдивчани – Ботев изпада, а мястото си в елита запазва Спартак (Варна)​.

Тези двубои са белязани с драматични сълзи – радост за “сините” привърженици, ликуващи с титла и победа, и отчаяние за жълто-черната общност, виждаща как отборът им потъва във втория ешелон. Историите от 2001 и 2004 г. са ярко доказателство за високите залози в дуелите между двата тима – понякога един мач решава съдбата на цял сезон.

Драма под тепетата: 2:2 през 2007 г. с обрати и изпуснати шансове

29 април 2007 г. предлага един от най-зрелищните двубои между Ботев и Левски, завършил без победител, но с много емоции. На стадион “Христо Ботев” в Пловдив актуалният шампион Левски гони задължителна победа по пътя към нова титла. Мачът обаче се превръща в нервен трилър.

Левски повежда рано – в 14-та минута Христо Йовов засича с глава центриране на Седрик Бардон за 0:1​. Ботев отвръща светкавично: в 21-ата минута Емил Урумов се възползва от грешка в синята отбрана и с параболичен изстрел от 25 метра изравнява за 1:1. През втората част “канарчетата” продължават настървено и в 63′ стигат до пълен обрат – младият Георги Какалов отправя страхотен удар от дистанция и прави резултата 2:1​. Пловдивският стадион ликува, надявайки се на първа победа над Левски от години. Радостта трае само четири минути – в 67′ Димитър Телкийски нахлува в наказателното и пуска пас по земя към Валери Домовчийски, който отблизо прави 2:2​. Последните минути са инфарктни – Левски натиска с човек по-малко, пропуска няколко изгодни положения, но не успява да изтръгне победата​.

Резултатът 2:2 оставя “сините” начело, но те изпускат златния шанс преждевременно да си осигурят титлата​. За Ботев пък този драматичен хикс прекъсва серията от поредни загуби срещу Левски и връща гордостта на феновете, видели истинска битка от своя отбор.

2017: Обратът на Ботев

На 10 септември 2017 г. Ботев прави паметен обрат срещу Левски. Двубоят от 8-мия кръг на Първа лига в Коматево (Пловдив) започва по-добре за гостите – “сините” доминират до 64-тата минута и водят с 1:0 с гол на Давид Яблонски​. Мачът обаче рязко се преобръща благодарение на фатална грешка. Вратарят на Левски Александър Любенов изпуска една привидно лесна топка след далечен шут на Тодор Неделев – кълбото минава между краката му и влиза в мрежата за 1:1. Този комичен момент вдъхновява Ботев и само няколко минути по-късно стадионът избухва отново – капитанът Лъчезар Балтанов засича центриране и прави пълния обрат 2:1​. “Канарчетата” удържат резултата до края, записвайки паметна победа.

Победата е сладка и защото е изкована с обрат пред родна публика в Пловдив. Тя бележи и символичен момент – първото поражение на Левски под ръководството на именития италиански треньор Делио Роси, при това броени дни след като “сините” не бяха допуснали нито един гол в предишните си мачове с него начело​. За феновете на Ботев тази вечер остава като доказателство, че историята може да се повтори – след дълго чакане “жълто-черните” отново вкусват победата срещу един от грандовете.

2018: Синята контраатака – зрелищен обрат от 0:2 до 3:2

Само няколко месеца след пловдивския триумф, Левски връща жеста с драматичен обрат в София. На 4 май 2018 г. двата отбора излизат на ст. “Георги Аспарухов” в мач от шампионския плейоф. Денят не е случаен – легендата на Левски Георги Аспарухов–Гунди на тази дата щеше да навърши 75 години​. Може би вдъхновени да почетат паметта му, “сините” поднасят истински спектакъл.

А началото съвсем не предвещава подобен развой – наставникът Делио Роси е дал почивка на основни играчи с мисъл за предстоящ финал за Купата и на терена Левски изглежда разколебан​. Ботев се възползва по най-добрия начин и сензационно повежда с 2:0 още през първото полувреме. В 31′ бразилецът Жоао Пауло открива резултата за Ботев със светкавичен удар в далечния ъгъл​. Неизминали и две минути, пловдивчани шокират отново домакините – Фелипе Бризола надхитря защитата и центрира, а Стивън Петков с глава отблизо прави 0:2​. “Герена” онемява – Ботев е на път да прекъсне черната си серия от 19 поредни загуби като гост на Левски​.

През втората част обаче столичният тим се съвзема и написва своя сценарий. Последните 20 минути се превръщат в голов спектакъл, който преобръща всичко​. В 70′ бразилецът Паулиньо, появил се като резерва, се измъква непокрит в наказателното поле и намалява на 1:2​. Левски подлага съперника на натиск, а публиката надушва, че обратът е възможен. Малко по-късно резултатът е изравнен – “сините” намират втори гол, който окончателно пречупва гостите. В самия край героят Паулиньо се разписва отново и взривява трибуните за крайното 3:2. Левски постига впечатляващ пълен обрат от 0:2 до 3:2​, с който драмаично защитава честта си у дома.

Така на символичния рожден ден на Гунди “сините” показват дух и отказват да прекъснат дългогодишната си хегемония над Ботев в София. Мачът остава в историята като истински трилър – пример за неумиращата битка между тези два тима, независимо от моментната форма или класиране.

Въздействие върху българския футбол

Битките между Ботев Пловдив и Левски София са повече от просто регионално дерби – те са важна част от летописа на българския футбол. Всеки паметен двубой между тези съперници е имал отражение отвъд трите точки. През годините техните срещи са решавали шампионски титли, европейски участия и съдби на клубове, като са предопределяли кои отбори ще триумфират и кои ще изпаднат​.

Съперничеството между столицата и втория по големина град е допринесло за засилване на конкуренцията в първенството – Ботев често е бил този, който се опълчва на софийската хегемония, още от 1929 г. когато провинциален клуб грабва титлата пред очите на софийските грандове​. Именно подобни сюжети държат интереса на феновете жив и правят първенството по-непредсказуемо. Срещите между Ботев и Левски често се играят пред кипящи трибуни – агитките създават атмосфера, достойна за дерби от най-висока класа. Именно от тази атмосфера и напрежение се раждат и незабравимите обрати, голови спектакли и драми, за които футболна България говори с години.

Въздействието върху българския футбол личи и по уроците, които тези мачове дават – никой не е застрахован. Един отбор може да е фаворит, но на терена историята помни изненадите, а в сблъсъците на тези два тима те не липсват. И до днес, когато се срещнат “жълто-черни” и “сини”, футболна България наостря уши.

Макар дербито между Ботев и Левски да отстъпва по слава на “вечното дерби” Левски–ЦСКА, то си остава едно от класическите в нашия шампионат – дуел, който е произвел толкова исторически моменти и емоции, че без него българският футбол не би имал своя пълен колорит. Когато историята говори, тези двубои разказват за слава и падение, за триумфи и трагедии. Те ни напомнят защо обичаме играта – заради непредвидимостта, страстта и легендите, които се раждат в големите битки. А битките между Ботев Пловдив и Левски София безспорно са едни от най-великите, които историята на българския футбол може да разкаже.