
Вече 4-та година маратон Пловдив се утвърди като от най-атрактивните и масови спортни събития в града. Броят на участниците расте прогресивно, а първоначалното недоволство на част от жителите срещу моментното затваряне на улици и булеварди, постепенно отстъпи на нескрития интерес. Как започна всичко? Началото поставя група от 7 човека, обединени в Сдружение „Маратон Пловдив“. Всички те са ентусиасти, любители бегачи и правят събитието без никакви финансови облаги – изцяло заради спорта и идеята.
Сдружението ни е създадено през 2016 г. – няколко месеца преди първото издание на състезанието. Организираме състезанието с идеалистични цели, не се изхранваме с него, пояснява един от членовете Константин Ганев. Имахме идея да направим градски маратон, като трасето да е само в една обиколка, което е изключително важно и не бе осъществявано в България, допълва Юлиян Савов. На първото издание имахме около 450 участника, сега на последното бяха около 1000 в класическия маратон и полумаратона, което е над 100 процента завишаване. В следващите 3-4 години се надяваме този положителен тренд на участие да се запази. След това обаче трябва да се мисли за допълнителни неща, които да привлекат повече чужденци. Близо сме до момента, в който капацитетът от българско участие ще бъде изчерпан, пояснява Ганев. Имали сме участници от 23-24 държави. Първата година в процентно отношение чуждите бегачи бяха най-много, но в последните издания бягащото общество у нас припозна надпреварата и нашенци са все повече, казват още двамата организатори.
Още от първата година не липсват представители на най-силните нации в този спорт – африканските. Трите начални издания бяха спечелени от мароконеца с италиански паспорт Ахмед Насеф, а тази година триумфира кениецът Евънс Тануи. Африканците не идват без покани. Имат си мениджъри, запознати са с наградния фонд и конкуренцията и преценяват дали да приемат, пояснява Константин. Като цяло трасето на пловдивския маратон е много добро, но не е от най-бързите, тъй като има две изкачвания в Стария град. Опитваме се да го подобрим още повече, казват организаторите.
В началото трябваше да убедим Община Пловдив, че има хляб в това събитие и фактът, че не хвърлиха в коша нашия проект доказва, че властите в Пловдив мислят иновативно. Никъде другаде този проект нямаше да се приеме насериозно, при положение, че трябваше да се затварят улици и булеварди. За 4 години доста се напаснахме с община и полиция. Тазгодишното издание за мен бе перфектно, не крие задоволството си Константин Ганев. Първото издание бе най-проблемно със задръстванията, дори кметът се озова в едно от тях, спомня си той.
Маратон Пловдив не е от календара на Българската федерация по лека атлетика, но сега предстои да се направят контакти с централата. Иначе трасето за класическия маратон е сертифицирано от второто издание на състезанието. Всъщност заради промените по маршрута, предизвикани от ремонти на улици и булеварди, вече има три сертифицирани трасета. Маратонът не е от календара и на Международната федерация по лека атлетика, но може да се ползва като квалификация и като CV, че даден състезател е избягал сертифициран маратон.
Маратоните по света са хиляди, но принадлежността им към календара на ИААФ не определя тяхното качество. Едно мащабно събитие като това в Атина, например, в което ежегодно участват над 15 000 души, не е от календара на световната федерация, пояснява Константин Ганев.
Наградният фонд на пловдивската надпревара е 15 600 лева, като той се разпределя между първите трима при мъжете и жените в класическата дистанция и полумаратона. Организацията е дълга, вече работим по следващото издание през 2020 година. Дори имаме дата – 26 април, която, разбира се, може да се промени. Състезанието ще ни бъде юбилейно, ще се опитаме да го направим по-бляскаво и по-помпозно, с повече атракциони, почти сигурни сме и че ще имаме повече участници. Искаме хората да разбират, че това е празник за града, а не само едно бягане. Навсякъде по света подобни състезания са превърнати в социален феномен, разкриват двамата.
Колко струва едно такова състезание? Бюджетът ни е близо 100 000 лева, което е повече от добре за събитие на 4 години. 20 000 лева от тях осигурява Община Пловдив, останалите са от фирми – генерален спонсор и други спонсори, както и от такси за участие, които не са големи – 30 лева за класическия маратон и 20 лева за полумаратона. Целта ни е бройката на участниците да става все по-голяма и хората да усещат и припознават това събитие все по-пълно. Тази година например, бе изкупена цялата минерална вода в заведенията по главната на старт-финалната права и собствениците вече ни питат кога ще бъде надпреварата догодина, за да могат да се запасят. Хотелите също се пълнят, тъй като болшинството от състезателите от чужбина идват с придружители и това е от полза за града, изтъкват Константин и Юлиян. Опитваме се успоредно да развиваме състезанието и в двете посоки – масовост и високо спортно майсторство с участие на по-класни бегачи. Приоритетът обаче е масовост и да достигнем до един средно-европейски облик – като маратоните в Букурещ, Белград, Кошице, Братислава и др., допълват те.
Всеки участник в маратона трябва да попълни декларация за здравословното си състояние. Многобройни са случаите, в които бягат цели семейства с деца, дори детски колички. Разбира се – най-важно е участието, част от разстоянието може да се премине и на ходом и никой не е длъжен да завърши. Онези, които го направят в рамките на определено време – 5.30 часа за класическата дистанция – получават специални медали. До момента най-възрастният участник е лекар от Словения на 76 години, който през 2018 г. избяга 102-я си маратон в Пловдив и го завърши за време под 4 часа /победителите в пловдивската надпревара се движат около 2.20 часа/. Тази година класическата дистанция покри 12-годишно дете, което бягаше с баща си, поясняват организаторите. Същият малчуган завърши и полумаратона преди 3 години, когато бе на 9.
Заради трафика контролното време за завършване на състезанието от 5.30 часа е доста бързо – на най-големите маратони е 6-7 часа, което позволява дистанцията да бъде покрита и с бързо ходене. В полумаратона контролата е 3.30 часа, която е напълно реално да бъде измината и без бягане.
За следващите две години гоним бройка от около 1500 човека, които да завършат двете дистанции. Удовлетворени сме от резултата – хората вече по друг начин гледат на състезанието, аплодират ни, радват се, интересно им е. Догодина може да помислим и за трибуни на старт-финалната права, заричат се организаторите.
Константин Ганев /вдясно/ и Юлиян Савов
Още от категорията


Окончателно! Мачът на Григор Димитров няма да се играе днес

Ливърпул може да направи още един рекорд във Висшата лига
Акценти

Община Пловдив има нов зам.-кмет по транспорта

Какво очаква Рак, Лъв и Дева през месец МАЙ?

Наръгаха мъж след масов бой в Столипиново, в болница е

Откриха трупа на пловдивчанка на плаж в Бургас




