
През тази седмица се разбра, че пловдивският плувец Йосиф Миладинов, който изненадващо реши да се откаже от плуването, ще участва в "Игрите за допингирани". Миладинов е най-успешният български плувец при мъжете в закрит басейн за всички времена, след като, макара че е само на 21 години има сребърен и бронзов медал от Европейско за мъже, финал на Олимпиадата в Токио - първият българин правил това, както и две европейски титли за юноши.
Самите игри не бяха чак толкова популярни в България малко се говореше за тях, но само ден преди да стане ясно, че Миладинов ще участва в тях, друг българин постави световен рекорд като част от игрите.
Става въпрос за Кристиан Голомеев, който обаче се състезава за Гърция. Той е син на големия български плувец и бивш национален рекордьор Цветан Голомеев. Голомеев е европейски шампион и световен вицешампион, както и участник на четири олимпиади.
Голомеев подобри световният рекорд на 50 м. свободен стил с 20.89 сек. и мина бразилеца Сезар Сиело, който държеше рекорда с 20.91 сек. Той плува сам на игрите. Важно уточнение е обаче, че Световната плувна асоциация World Aquatics не признава рекорда, най-вероятно и световните рекорди на Гинес няма да го признаят.
Причината е, че той е постигнат със стимуланти - състезателите взимат допинг, както и с костюми, които им помагат да плуват по-бързо, които са забранени от World Aquatics.
За рекорда Голомеев получи 1 млн. щатски долара, което си е сериозна сума, защото за рекорд в плуването не се получават такива суми.
"Винаги съм имал усещането, че съм роден да бъда най-бързия човек във водата - казва в специален документален филм за постижението си Голомеев. - Enhanced Games ми дадоха ресурсите и екипа, за да отключа ново ниво на представяне - и сега целият свят може да види какво е възможно."
"Нашата цел не е да счупим един световен рекорд, а всички", казват организаторите.
Всъщност игрите със сигурност могат да стигнат до това да привлекат все повече световни атлети, които са сред най-добрите, които биха решили да не участват на Олимпиада, световни и европейски първенства, но да са в игрите, където ще получават и далеч по-големи хонорари.
Организаторите планират това да са спортисти в плуването, леката атлетика и вдигането на тежести.
Всички бяха изключително изненадани от решението на Миладинов, който се отказа едва на 21 години от плуването.
Реално обаче той няма да прекрати кариерата си, а ще продължи да се състезава, но в "Допингираните игри". Той се превърна в едно от първите рекламни лица на игрите.
Това означава, че спортистите, които участват на игрите дори ще бъдат извадени до живот и няма да имат право да участват на Олимпиада, Световно или Европейско първенство. Все още няма конкретна забрана, но със сигурност тя ще стане факт съвсем скоро.
Въпреки, че плуването и леката атлетика са сред най-популярните игри на олимпийски игри те не са чак толкова заплатени. Реално спортистите печелят дори повече от рекламите, отколкото от самия спорт.
Именно това е причината игрите да стават и все по-предпочитани за повечето спортисти. Със сигурност сериозните хонорари при рекорди ще стимулират все повече спортисти, които са дори олимпийски и световни шампиони.
Основателят Арон Д'Соуза
Основател на игрите е австралийския предприемач Арон Д'Соуза, който създава игрите през 2023 година. Целта е състезателите да са освободени от това да подлежат на допинг контрол и да взимат препарати, които да ги стимулират да правят рекорди.
От организаторите обаче уточняват, че медикаментите трябва да се продават легално и да са предписани от лекар.
За момента премията за всеки подобрен световен рекорд е един милион долара.
Първите Игри за допингирани ще се проведат в Лас Вегас между 21 и 24 май 2026г., но през оставащата една година ще има още подобни опити за рекорд, както беше с Голомеев, а ако даденият състезател успее да го направи ще спечели 1 млн. долара.
Определено тези игри могат сериозно да разместят пластовете в световния спорт.
Още от категорията

Стилияна Николова отново грабна две златни отличия и сребро на Държавното по гимнастика

