
От първите Зимни олимпийски игри минаха 94 години, но жените все още не се състезават на равни начала с мъжете. Докъде сме стигнали в това отношение и колко още остава до финалната линия, пита английският Вестник Гардиън.
От 258 атлети на първата зимна олимпиада във френски Шамони, само 11 са жени – всички състезателки по фигурно пързаляне. Дължината на полите им стигала до малко под коляното и предизвиквала истински фурор. От тогава бройката на жените участнички постоянно са увеличава. На сегашната олимпиада в Пьонгчанг Южна и Северна Корея сформираха обединен отбор по хокей на лед. Три нигерийки пък се превърнаха в първите представителки на Африка в бобслея. Означава ли това, че жените вече се състезават наравно с мъжете?
Все още не. Процентът на спортистките спрямо мъжете е бил едва 4 на първата олимпиада в Шамони. През 1992 година в Албервил вече е над 25, а сега в Пьонгчанг е 43. Най-големият скок е през 90-те години, когато жените официално започнат да се състезават в традиционно мъжки спортове като биатлона и хокея на лед. В Шамони е имало само една женска дисциплина – фигурно пързаляне, докато в Пьонгчанг само две дисциплини не предлагат участие на нежния пол.
Колкото повече жени участват на зимните олимпиади, толкова повече държави пращат свои представителки. Разбира се, има и изключения. Три страни – Бруней, Катар и Саудитска Арабия бяха забранили на свои спортистки да ходят на Олимпиади до Игрите в Лондон през 2012 година. Те все още не са записали женско участие на зимна олимпиада. Китай е единствената държава, която е имала повече жени, отколкото мъже на всички зимни игри след 1988 година. Още през 50-те години китайските спортистки започват да получават равна екипировка, треньорска и финансова подкрепа с мъжете – това става повече от две десетилетия по-рано, отколкото в западните държави.
Малко зимни спортове обаче предлагат равни начала на мъжете и жените – основно въведените през 90-те години, като сноубордът. В ски скока,, например, представителките на нежния пол скачат само от нормална шанца, окато мъжете имат и голяма. В бързото пързаляне с кънки най-дългата индивидуална дисциплина при мъжете е 10 000 метра, докато при жените – 5000 метра. Така че мъжете винаги ще останат с едни гърди напред.
Още от категорията

Международният олимпийски комитет: Признаваме избора на Весела Лечева за председател на БОК

Античният театър става арена на бойната гала SENSHI 26 днес
