За първи път в историята на футбола една държава може да има 6 отбора в Шампионска лига. 

Снощи Манчестър Юнайтед и Тотнъм направиха решителни крачки към финала в Лига Европа и записаха категорични победи в първите полуфинали.

Юнайтед победиха като гост с 3:0 Атлетик Билбао, а Тотнъм се справи с 3:1 у дома с Бодьо/Глимт.

Англия вече си осигури допълнителната квота за Шампионска лига от 5 отбора чрез първенството, а Ливърпул и Арсенал са сигурни за участието си в най-силния клубен турнир от следващия сезон. За останалите три места се борят Манчестър Сити, Нюкасъл, Челси, Нотингам и Астън Вила. 

Ако Манчестър Юнайтед и Тотнъм се класират за финала в Лига Европа то със сигурност Англия ще има и 6 отбора в Шампионска лига от миналия сезон, защото двата отбора правят ужасяващ сезон във Висшат лига и нямат никакъв шанс да се класират за евротурнирите през първенството. Спечелването на Лига Европа обаче осигурява директно класиране в основната фаза на Шампионската лига за новия сезон. 

През този сезон битката за втората държава, която ще вземе 5 квоти за Шампионска лига е между Испания и Италия. Испанците водят с малко пред италианците, но именно два от полуфиналите в евротурнирите ще решат крайния сблъсък. 

Барселона направи като домакин 3:3 с Интер в първия полуфинал в Шампионска лига, а в Лигата на конференциите Бетис победи у дома с 2:1 Фиорентина и двата мача ще се решат в Италия.