За тях има песни, стихотворения, паметници. Увековечени са в историята на България като едни от големите є футболни герои. Трудно ще се намери човек, който ще каже лоша дума по адрес на Георги Аспарухов-Гунди и Никола Котков. А по нашите географски ширини това е рядко срещано явление. От гибелта на двамата футболисти изминаха цели 48 години.
Тази неделя отново ще погледнем с тъга към календара, спомняйки си за онзи фатален 30 юни. Именно на този ден през 1971 година двамата футболисти на "Левски" потеглиха към Враца, а всъщност към безвремието. Всенародните любимци така и не пристигнаха за юбилейния мач на "Ботев" по случай 50-годишнината на клуба. А катастрофата край Витиня е сред най-болезнените моменти в историята на българския спорт.
Сега, близо половин век по-късно, един проект е на път да съживи спомена за "сините" легенди – сериал, в който Гунди ще бъде главен герой. Сценарист на филмовата поредица е Емил Бонев, а в основата му стоят Иван Христов и Андрей Арнаудов. Известните телевизионни водещи и продуценти са сред най-популярните привърженици на "сините" и през годините на няколко пъти работиха успоредно с ръководството и феновете на столичния гранд.
"Потвърждавам информацията ви – призна Иван Христов пред "Труд". – Имаме проект за такъв сериал. Сценарист ще бъде Емил Бонев. Неговата инициативност и труд през последните години са безценни. Идеята е да бъде сериал, който да продължи в пълнометражен филм. Проектът е мащабен и изисква своето финансиране. Необходими са много пари и затова сме в начална фаза. До момента бяха проведени кастинги и пробни снимки."
На въпрос какво ще се разказва в поредицата, Иван Христов открехна завесата, но не пожела да разкрие абсолютно всичко: "За времената в България през 60-те и 70-те години, когато у нас имаше ценности, които вече ги няма. Ще бъде една машина на времето, в която Гунди ще бъде главен герой. Останалото е тайна и не мога да разкрия нищо повече."
Именно поради тази причина продуцентът не пожела да коментира и кой актьор ще влезе в обувките на Георги Аспарухов-Гунди. Според приближени до продукцията обаче, между двамата има огромна визуална прилика.
Иначе до момента родното кино не познава подобен проект. През годините е имало единствено документални филми за изявени спортни личности. Сред тях има и такъв за Гунди на режисьора Михаил Гецов.
Поднасят венци и цветя на Централните софийски гробища
Ръководството на "Левски" ще почете годишнината от смъртта на своите футболисти Георги Аспарухов и Никола Котков, разкриха от клуба. Това ще стане тази неделя, 30 юни от 11.00 часа. Освен шефовете на "сините", цветя и венци ще поднесат още бивши съотборници, фенове, роднини и приятели. Поклонението пък ще се състои на Централните софийски гробища, където са погребани легендарните състезатели. Със сигурност фенове ще почетат своите любимци и на лобното им място на Витиня.
Любопитна случка се е разиграла часове преди финала на Европейското първенство по футбол през 1996 г., за която разказва Андрей Аспарухов, синът на Гунди. Тогава той се нарежда на опашка за автограф от британската футболна легенда Сър Боби Чарлтън в компания на редица български спортни журналисти.
Един от тях разкрива на иконата на "Манчестър Юнайтед", че пред него стои наследникът на прочутия български футболист Георги Аспарухов-Гунди. Едва ли някой сред останалите чакащи е очаквал да види, това което се случва тогава. Голмайсторът на "червените дяволи" се изправил на крака и със сълзи в очите прегърнал Андрей Аспарухов. Думите, които тогава чува синът на Гунди, ще запомни за цял живот.
"Баща ти е един от най-великите футболисти, които някога съм срещал", заявил легендарният британец.
"За мен беше изключително вълнуващо и за пореден път се почувствах много горд от своя баща, никога няма да забравя този момент", споделя години по-късно Андрей.
550 000 се стичат за погребението
Повече от половин милион души се стичат на погребението на Георги Аспарухов и Никола Котков през 1971 година. Новината за гибелта на футболистите хвърля в траур цяла България, а за поклонението на 2 юли и до днес се разправят легенди.
Два дни по-рано, на 30 юни 1971 г., на стадион "Герена" от 9,30 часа е насрочена тренировка на "сините". От нея са освободени звездите Гунди и Котето, тъй като са поканени да уважат 50-годишния юбилей на "Ботев" (Враца). На 52 км от София се случва и фаталният инцидент – управляваната от Аспарухов кола "Алфа Ромео" се блъска в резервоара на ЗИЛ, а от удара возилото се възпламенява.
Новината за трагедията мълниеносно обикаля България. Така на погребението хора от цялата страна се стичат към столицата, за да изпратят своите любимци. Събитието започва на стадиона на "сините", който по това време носи името "Левски", и стига до гробищата в Орландовци.
Двадесет и девет години по-късно, през 1990 година, домът на столичния гранд е преименувано на "Георги Аспарухов" в чест на своята голяма икона.
Трябваше да се "завърне" на терена срещу "Милан"
Георги Аспарухов трябваше да облече отново екипа на "Левски" през 2018 година. Това щеше да стане посредством 3D холограма, а огромното обещание тогава даде "Моко Солюшън" – фирмата организатор на юбилейния мач по повод 75 години от раждането на футболната легенда. Идеята бе ликът на Гунди да бъде прожектиран на терена като част от голямото събитие. Но в крайна сметка обаче престижният мач пропадна.
Съперник на "сините" трябваше да бъде "Милан", тъй като в бляскавата си кариера Аспарухов бе поразил и вратата на италианския колос. По-рано през годината и "Бока Хуниорс" се отметна, въпреки че двубоят вече бе утвърден като част от честванията. Всичко това стана при предишното ръководство на "Левски", когато собственик бе Спас Русев, а изпълнителен директор – Красимир Иванов.