Дискусиите за расизма се разгоряха с пълна сила преди мача България - Англия от евроквалификациите в понеделник. Селекционерът на Англия Гарет Саутгейт се опита да тушира напрежението покрай хипотетичния сценарий, включващ напускането на терена от страна на играчите на "трите лъва" в случай на прояви на расизъм по време на квалификацията в София. Във вторник в медиите на Острова се появиха изказвания на английски национали, които говорят за възможността англичаните да не се съобразят с протокола на УЕФА и на своя глава да решат да напуснат терена и да прекратят двубоя.
Това предизвика реакцията на президента на БФС Борислав Михайлов, който изпрати открито писмо до генералния секретар на УЕФА Теодор Теодоридис. Саутгейт заяви, че разбира реакцията на България, защото въпросните изказвания са били предадени извадени от контекста и това е изглеждало като провокация от страна на англичаните. Селекционерът на "трите лъва" заяви още, че има вяра в протокола на УЕФА.
Мога напълно да разбера начина, по който се чувства президентът на БФС. Ние съвсем искрено отговорихме на зададените към нас въпроси. Това бе препредадено в България по определен начин, който може да изглежда провокативен, или, че ние сме тези, които поставят темата на масата. Така че, ако аз бях на неговото място и четях тези цитати, без да знам контекста защо тези неща са казани и факта, че това са отговори на определени въпроси, вероятно щях да се почувствам по същия начин.
Не се опитваме да създадем ситуация по никакъв начин. Далеч сме от това. Надяваме се, че през следващите 72 часа ще се говори само за съответните два мача. Мисля, че и двете страни имат силно желание за това. Още веднъж трябва да кажа, че не гледаме на другите държави от позицията на безгрешни. Това, което се случи преди няколко седмици в Хартлипул, бе по-лошо от нещата, които съм виждал или за които съм чувал по много други страни по света, заяви Саутгейт.
Селекционерът добави, че в лагера на Англия имат доверие в мерките на УЕФА и в протокола, който европейската футбола централа постанови да се следва при прояви на расизъм: Преживяхме неприятна ситуация в Черна гора и искахме да стане ясно какво е възможно да се случи при друг подобен случай в бъдеще. Разбира се, УЕФА има определен начин на действие и ние трябва да имаме вяра в него, каза Саутгейт.
Ето и писмото на Борислав Михайловдо генералния секретар на УЕФА Теодор Теодоридис с копие до директора "Национални асоциации" Зоран Лакович и директора "Турнири" на УЕФА Джорджо Маркети, в което президентът на БФС строго порицава поредните тенденциозни коментари от страна на футболисти на английския национален отбор в навечерието на двубоя между двете страни в понеделник, 14 октомври.
Уважаеми г-н Теодоридис,
С огромно чувство на разочарование се обръщам към Вас по повод тема, която смятах за разрешена още в края на миналия месец.
За пръв път си позволих да Ви обърна внимание към настоящия казус след коментарите на мениджъра на Англия Гарет Саутгейт за евентуални расистки обиди по време на предстоящата визита на тима му в София на 14 октомври; коментари, които Българският футболен съюз, българската общественост и лично аз намираме за обидни заради несправедливото нарочване на българската публика като дискриминативно настроена.
В последвалата комуникация с президента на английската футболна асоциация Грег Кларк бях информиран, че притесненията на г-н Саутгейт са основно свързани с факта, че България е санкционирана от УЕФА за расистки лозунги по време на предишен мач между двата отбора през 2011-а – и макар изказаните реплики да зачеркват с лека ръка всичко, което БФС е свършил в рамките на тези осем години, действително вярвах че мигновената реакция на федерацията ни ще доведе до по-конструктивни действия що се отнася до публични и медийни изяви в навечерието на двубоя в понеделник.
Г-н Теодоридис,
Приложени ще откриете референции към статии в международни медийни платформи, в които няколко на брой футболисти на английския отбор открито дискутират възможността да нарушат процедурите и протоколите на УЕФА и да напуснат терена в случай на дискриминационно отношение в предстоящите си гостувания в Чехия и конкретно в България – идея, чиято реализация би била строго наказуема според Дисциплинарния правилник на УЕФА.
Ние от Българския футболен съюз смятаме, че тази фиксация върху евентуални инциденти по време на мача в София е изключително несправедлива спрямо българските привърженици, българското общество и спрямо огромните усилия на БФС да осигури безпрепятственото провеждане на двубоя, който всички разглеждаме като дългоочакван празник. Нещо повече – убедени сме, че подобно поведение е в категоричен разрез с идеята на настоящата кампания #FootballPeople, благородна кауза на УЕФА, в която българският национален отбор и Българският футболен съюз вземат активно участие.
Макар да сме наясно с пресните проблеми с расистко поведение на всички нива в английския клубен футбол и с продължаващата битка с хулиганството в Англия и макар да аплодираме инициативата на местната асоциация за по-голяма публична отговорност сред собствените й фенове, сме наистина шокирани от опитите българските запалянковци да бъдат сочени с пръст като потенциални нарушители на реда и правилата.
Енергията на Българския футболен съюз в борбата с расизма в последното десетилетие има огромен ефект, демонстриран от факта, че на мачовете на националния отбор в близкото минало няма нито един регистриран инцидент, включващ дискриминация на базата на цвят на кожата, раса, религия или политически възгледи. Чувствам се длъжен да изразя опасенията си от факта, че българските фенове биват несправедливо превърнати в обект на публично порицание и настоявам това поведение да спре, за да не се нагнетява напрежението преди мача на 14 октомври.
Г-н Теодоридис,
Българската публика отдавна очаква визитата на Англия с най-голямо уважение към гостуващия тим, един от най-популярните чуждестранни отбори в страната ни. Българската публика също така по никакъв начин не е съгрешила, та да бъде включвана в стереотипа „расистка“ или „враждебно настроена“ – и съм убеден, че и Вие ще се съгласите че подобни нападки са тенденциозни и последователни опити за разстройване на атмосферата преди този футболен мач.
Аз, от позицията си на президент на Българския футболен съюз, не мога да позволя подобни уронващи престижа на страната и народа ми твърдения да продължат да бъдат хвърляни в публичното пространство и силно призовавам администрацията на УЕФА да вземе необходимите мерки срещу нагнетяването на обстановката в седмицата, посветена на равенството и на празника, наречен футбол.
Искрено ваш,
Борислав Михайлов
Президент на БФС
Някои от английските медии цитираха писмото на Михайлов, но не пропуснаха да отбележат, че в него има само отричане и не се признава, че 5000 от 46 000 места на националния стадион "Васил Левски" ще бъдат затворени именно заради прояви на расизъм от страна на български фенове.
Още от категорията
Край на сагата! Барса регистрира Дани Олмо и Пау Виктор