
Точно 3 години минаха, откакто стадион "Черноморец" в Бургас беше затворен. Причината тогава беше, че на футболния клуб Черноморец се поиска много висок наем, който "акулите' не можеха да плаща. Самото съоръжение е частно и беше определена цена, която е непосилна за отбора.
Стадионът има повече от интересна история. Това е един от първите стадиони в Бургас, на който се играе футбол и е дом на футболния клуб Черноморец. Доста след него се повявява и най-големият бургаски стадион "Лазур", който е дом на Нефтохимик, но също така в определени периоди и Черноморец е домакинствал там.
Една от най-известните снимки на стадиона е от края на 70-те години на миналия век, когато той е препълнен до краен предел на двубой от елита срещу Левски. Двубоят се играе през 1978г. на стадиона може да има само 25 000 зрители. На снимката се виждат хора, които са насядали на съседните къщи, за да гледат мача За съжаление сегашният вид на съоръжението е повече от плачещ. Той е превърнат в джунгла, а самият стадион е изпочупен и вътре няма нищо останало от маси, столове, канцеларски материали, врати.
Най-известната снимка на стадиона от 1978г.
Самият стадион е открит през 1954г. и е дом на Черноморец Бургас, който до 1968г. носи името Ботев (Бургас). От 1968г. отборът носи името Черноморец до ден днешен. До 1973г. клубът има 9 сезона в елита, а от 1977-1978 той става вече и основен фактор в елита и до 1994г. с малки изключение е в "А" група.
На стадиона "Черноморец" се играе и първия финал в турнира за Суперкупата на България между домакина Черноморец и ЦСКА. В предния сезон бургазлии са загубили финала за Купата от ЦСКА с 0:3. Решено е за първи път в историята да има мач за Суперкупата, а в него участва шампиона ЦСКА и финалиста за Купата Черноморец. ЦСКА печели с 1:0 с гол в 17-та минута на Христо Стоичков. Това е първия финал за Суперкупата, но следва огромна пауза и чак през 2004-та година се провежда второто издание на Суперкупата, който отново е в Бургас, но на стадион "Лазур".
През 1997г. започва реновация на съоръжението и са сложени чисто нови сини седалки по всички сектори, обновено е огромното табло, ремонтирани са съблекалните и всички помещения. В клуба идва Ивайло Дражев, който има амбиции да развие отбора. След голяма пауза от 6 години Черноморец се завръща в елита през сезон 1999-2000 и остава в него до 2003-2004. Започват обаче огромни проблеми с неплащане на заплати, множество задължения, а за капак Дражев заключва стадиона и не иска да го напусне, въпреки че Община Бургас трябва да влезе във владение. Все пак стадионът става на Общината.
Стадионът в най-добрите си времена
От 2006-та година обаче стадионът вече не се използва от Черноморец. Тимът се премества на "Лазур" и в него се вливат сериозни пари, които обаче не се оправдават и проекът бързо приключва с най-скъпото 8-мо място в елита.
През 2008-ма година има грандиозен план за стадиона, а той включва пълно срутване и направата на чисто ново съоръжение, много прилежащи площи, хотелска част и много други спортни съоръжения. Планът остава само на картинка, а грандиозният проект ПСФК Черноморец приключва безславно и фалира.
Проектът за "Черноморец - Арена"
Чак през 2015-та по стадиона има развитие, а причината е, че той е сред избраните съоръжения, които да бъдат тренировъчна база по време на Европейското първенство до 17 години. Домакин на двубоите са стадионите в Бургас, Стара Загора, Сливен и Созопол, но са обособени и няколко тренировъчни бази за отборите. На шампионата играят бъдещи световни звезди като Джанлуиджи Донарума, Трент Александър-Арлонд, Матейс Де Лихт, Дани Олмо и много други. Така с пари от УЕФА съоръжението е реновирано изцяло. Черноморец играе на него в периода 2015-2016, но в следващите три години отборът отново не е у дома, а стадионът е занемарен и оставен на произвола.
След последната реконструкция
През 2019-та година клубът прави цялостна реновация на съоръжението и започва да домакинства на него. За първи път от много години се играе и бургаско дерби на него, в което Нефтохимик побеждава с 4:3 Черноморец в драматичен сблъсък в Югоизточната Трета лига.
През 2022-та година обаче идват нови проблеми за стадиона. Наемът е вдигнат, клубът не може да го плаща и той отново влиза в забвение, но този път изглежда, че ще е завинаги.
Стадионът в момента
За едва три години стадионът се превръща в истинска джунгла, а като изключим огромното табло и централната трибуна всичко е обрасло в растителност и дори не си личи, че някога тук е имало трибуни. Всичко е изпочупено, откраднати са прозорците, вратите, от канцелариите, съблекалните и залите не е останало нищо. Явно това ще е и краят на стадиона, който този път не се вижда шанс да възкръсне отново.
Иначе Черноморец в момента има стабилен финансов гръб и спечели промоция за Втора лига, където ще играе през новия сезон. Амбициите на тима са дори да спечели промоция в елита и да се завърне в Първа лига. Акулите обаче са принудени да играят извън Бургас и ще домакинстват в Несебър. Все още съществува малък шанс да има разбирателство за "Лазур" и отборът да е домакин там, но това на този етап е малко вероятно. Другият бургаски отбор Нефтохимик се завърне в Югоизточната Трета лига след три години по окръжните групи, но ще е принуден също да играе извън Бургас - в град Българово. Мечтата и на двата отбора е отново да заиграят на "Лазур", но за стадион Черноморец по-скоро няма никаква надежда.
Моментното състояние на стадиона:
Акценти






Адвокат нарече катастрофиралата Дебора "боклук"

Голям пожар в село Косово, над 50 души се борят с огъня

