Евротурнирите ще претърпят сериозни промени през следващия сезон 2023-2024. Промени ще има в трите евротурнира - Шампионска лига, Лига Европа и Лигата на конференциите. Може би най-важното, което трябва да се отбележи за българските отбори е, че победителят в турнира за Купата на България ще получи квота за Лига Европа.
До този момент това беше невъзможно и бг отборите играеха само в Лигата на конференциите. В Лига Европа можеше да играе само шампиона Лудогорец при отпадане от квалификации в Шампионската лига.
Шампионска лига
Тук промяната е огромна и този сезон ще гледаме за последен път познатия турнир с 8 групи по 4 отбора вътре. Реално в плейофите няма да има никаква промяна и както и сега българският отбор стартира още от 1-ия предварителен кръг и ще трябва да отстрани цели 4 съперника, за да влезе в групите.
Всъщност групите каквито ги познаваме вече няма да съществуват. Вместо 32 отбора вече ще имаме 36 отбора в тази фаза, които ще бъдат разпределени на 4 групи от по 9 тима. Мачовете в тази фаза ще бъдат общо 8 и вече няма да има разменено гостуване. Реално един отбор ще има по 4 мача като домакин и 4 като гост, но срещу различни отбори.
Директно в групите отново са топ 4 на Англия, Италия, Испания и Германия.
Ще има и две квоти за отбори с най-висок клубен коефициент, които не са се класирали през първенството. Това означава, че е много вероятно да има и цели 6 отбора от Англия в Шампионската лига.
В първа група ще е носителят на трофея от миналия сезон и 8-те най-добри тима по клубен коефициент на УЕФА. Останалите три групи ще бъдат разпределени също по клубен коефициент.
От УЕФА обаче правят и нещо друго, а именно запазват правилото тимове от една и съща държава да не играят помежду си в груповата фаза. Сега обаче има едно изключение, а именно ако жребият достигне до такава фаза, в която е невъзможно да се избегне то от централата си запазват вратичка, че все пак може да има отбори от една и съща държава в една група - потенциално може да има между 5 или 6 представители от една страна от топ 4 първенствата.
Всеки мач обаче ще е важен, защото ще има общо класиране като в лига, а първите 8 с най-добри показатели ще си осигурят директно класиране за осминафиналите. Отборите завършили след 9-то до 24-то място ще играят допълнителни плейофи за класиране за осминафиналите. От 9-то до 16-то място ще играят срещу тимовете от 17-то до 24-то място. От турнира отпадат завършилите от 25 до 36-то място, които няма да продължат в Лига Европа и приключват участието си в евротурнирите за сезона.
Лига Европа
Последните три сезона турнирът беше бутиков и в него участваха само отбори от най-добрите 16 в ранглистата на УЕФА и отпадналите от квалификациите за Шампионската лига. Тук имаме вече драстична промяна и реално може да се каже, че връща някаква част от несъществуващия вече турнир Купа на носителите на купи. Носителите на купи от всичките 55 федерации, които ще участват получават квота за турнира. Естествено тук може победителят в турнира за Купата да е участник в Шампионска лига и тогава квотата получава финалиста.
Българският представител ще е един - носителят на Купата и той ще започне от първия предварителен кръг на турнира.
Освен носителите на Купата ще има още 12 отбора, които ще си осигурят класиране за турнира от първенството. Те са от 12-те най-силни първенства - 5-ия в Англия, Италия, Испания, Германия, Франция, 4-ия в Нидерландия и третия в Португалия, Сърбия, Белгия, Шотландия, Турция и Австрия.
Останалите отбори ще бъдат както досега, а именно отпадналите по време на квалификациите в Шампионска лига.
Отборите отпаднали от Лига Европа преди групите ще продължат към Лигата на конференциите.
В груповата фаза имаме 36 тима в лига разделени като в Шампионска лига. Първите 8 продължават директно за осминафиналите, а останалите ще се борят за класиране за тях. От 9-то до 16-то място ще играят срещу тимовете от 17-то до 24-то място за класиране за осминафинал, а завършилите след 25-то място отпадат.
Лигата на конференциите
В този турнир намаляват квотите на отборите. Най-силните 12 по коефициенти ще имат един представителите, а останалите по два. В момента най-силните пак са с един представител, но останалите бяха с по 2 или 3.
Няма да има промени в квалификациите, но в елиминациите отново имаме швейцарска система.
Отново лига, която ще е с 36 отбора, а мачовете ще бъдат 6 отново срещу различни отбори. Първите 8 се класират за осминафиналите, а останалите ще се борят на допълнителен плейоф за място на осминафиналите. Също като в Шампионска лига и Лигата на конференциите.
Реално тук промените са единствено в груповата фаза, където ще се играят 6 мача срещу 6 различни отбори и групите ще са като лига.
Квотите на българските отбори за тук са две, а не както три през последните 3 сезона. Друга промяна няма и отново българските представители стартират от втория предварителен кръг.
Промените
Всъщност определено новите правила първо ще направят доста по-сложна системата на евротурнирите и вече няма да има разменено гостуване. Ранглистата на УЕФА става много по-важна, а реално всеки един мач от тази импровизирана лига ще е важен, защото може да ти даде предимство в общото класиране.
Естествено всичко е взето по тертипа и на НБА, а за много от футболните специалисти новият формат особено в Шампионска лига беше обявен като Суперлигата на УЕФА. Припомняме, че големите клубове искаха да направят собствен турнир без участието на УЕФА, но централата бързо овладя този бунт и в момента единствено Реал Мадрид и Барселона не са обявили официално, че са се отказали от идеята.
Още от категорията
Волейбола и баскетбола ще подкрепят националите срещу Беларус