Медиите в Англия запазиха гробно мълчание и не показаха никакво отношение към случая на проявен расизъм на срещата от четвъртия квалификационен кръг на Купата на Англия между Харингей Бороу и Йовил. Двубоят бе прекратен заради расистки скандирания. Гостите от Йовил водеха с 1:0, когато двубоят бе спрян в 64-ата минута. Единственият гол падна от дузпа, която бе в основата на проблемите. Имаше дълго забавяне преди да бъде изпълнен наказателният удар. Малко след като Рис Мърфи се разписа от бялата точка, двубоят бе спрян. 35 минути по-късно бе обявено, че мачът е прекратен, а причината е расистки скандирания към камерунския вратар на Харингей Дъглас Паятат, който дори е бил наплют от фенове на гостите.
Медиите на Острова бегло щрихираха инцидента, след като масово оплюха България след европейската квалификация с Англия в понеделник, прекъсната два пъти заради нацистки лозунги и расистки скандирания от страна на петдесетина български фенове. Медиите на Острова нададоха вой до небесата и заклеймиха страната ни като расистка. Разгромният резултат от 6:0 за Англия остана далеч на заден план, за да се даде воля на истерията около расизма, разпалена на Албиона далеч преди първия съдийски сигнал. Темата зае челно място във всички британски медии, а заглавието в Дейли Мейл гласеше: Лъвове – Животни 6:0. Това е висша проява на расизъм, тъй като с 6:0 паднаха футболистите ни, а не феновете, което означава, че изданието нарича футболистите ни „животни“. Достатъчен повод за реакция и от наша страна.
Дейли Мейл отделя материал на расисткия случай в мача за Купата на Англия, но той е скрит доста по-надолу от водещите. Далеч по-важни са първата загуба на Реал Мадрид в Ла Лига, проблемите в Манчестър Юн и очакваната смяна на Солскяер с Масимилиано Алегри, първият финал на тенисиста Анди Мъри от 9 месеца, фундаменталната победа на Манчестър Сити срещу Кристъл Палас и други подобни. Класически пример на двоен аршин. Всъщност Дейли Мейл използва случая, за да върне лентата и да припомни за мача на стадион „Васил Левски“ със съответните снимки на нацистките поздрави на български фенове. Както и да отбележи за оставките на Боби Михайлов, Красимир Балъков и целия Изпълком на БФС. Припомняме, че изданието отдели водещ материал на групировката, свързана с Локомотив Пд „Лаута Арми“, заклеймила я като една от най-големите футболни злини в Европа, с 25-годишна история на жестокости и насилие /?!/.
Гардиън също е отхвърлил проблема като незначителен, като материалът за въпросния мач е само информационен. Все пак е предадена „дълбоката загриженост“ на Английската футболна асоциация, която твърди, че във футбола няма място за дискриминация. Вместо да обърне по-сериозно внимание на расистките изстъпления, изданието акцентира върху Световната купа по…ръгби. Мирър е отделил по-сериозно внимание на инцидента, но отново без никаква позиция на медията. Във Футбол 365 пък няма нито ред.
Може би най-точната оценка за случващото се на гордия Албион дава легендата на Нотингам Форест и Ливърпул Стан Колимор. Бившият английски национал не остана безучастен към двуличието и равнодушието на местните медии заради двойния им аршин към проблема. Ето какво написа Колимор в Туитър:
„5 минути след мача с България всеки голям телевизионен оператор и журналист изпита отвращение. Навсякъде беше: „Ние сме отвратени от този акт!“. След спирането на мач в Англия заради расизъм, къде са същите радио и телевизионни журналисти? Това е лицемерието, което поддържа расизма жив!“
Същият този Колимор отказа покана от местна телевизия да коментира расизма на мача България – Англия с мотива, че иска да говори за футбол.