В Национална футболна база „Бояна“ бе проведена пресконференция, на която бе обявено официално тристранното споразумение за сътрудничество между Българския футболен съюз (БФС), Фондация „Джуниър Ачийвмънт България“ (JA) и Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ). Основната цел на това партньорство е да се повишат финансовата грамотност и предприемаческите умения на юношеските и младежките национали по футбол.

В рамките на пилотния проект се предвиждат серия от обучителни курсове, които ще помогнат на младите футболисти да се справят успешно с предизвикателствата на професионалния спорт, както и да изградят устойчива подготовка за живота след футбола. Участниците ще усвояват практически знания за бюджетиране, спестяване, инвестиране, стартиране на бизнес инициативи и управление на проекти в областта на спорта. В процеса на обучение ще се включат и изявени професионалисти от бизнеса и спортните среди, които да мотивират подрастващите с личните си истории.

„Развитието на младите ни таланти е основен приоритет за Българския футболен съюз. Освен спортната подготовка, искаме да им осигурим възможност за придобиване на умения и увереност за пълноценен живот по време на професионалната им кариера и след нейния край.“, заяви Андрей Петров, Изпълнителен директор на БФС.

Пилотният проект вече стартира, като първите обучителни сесии за отборите до 16 и 17 години се проведоха на 6 и 7 април в НФБ „Бояна“. Те включваха интерактивни упражнения, реални казуси и дискусии, насочени към постигане на практически резултати и насърчаване на критично мислене. Програмата постепенно ще обхване всички възрастови групи при юношеските и младежките национални отбори.

„Предприемачеството и финансовата грамотност са от ключово значение за всяка млада личност в съвременния свят. Вярваме, че този пилотен проект ще се превърне в пример за много други инициативи, които да помогнат на младите хора да стъпят на здрава и устойчива основа за личностно и професионално израстване.“, сподели Милена Стойчева, Изпълнителен директор на Джуниър Ачийвмънт България.

Серията обучения, планирани в рамките на проекта, ще се провеждат както по време на лагер-сборовете, така и чрез допълнителни практически модули и дигитални образователни инструменти. Партньорите са убедени, че придобитите знания ще подпомогнат ефективното управление на спортната кариера и ще създадат дългосрочна ценност за участниците след края на активната им състезателна дейност.

„Обученията по финансова грамотност трябва да бъдат достъпни за всички младежи в България. Ние работим за подобряване на бизнес средата и сме щастливи, че можем да си партнираме с БФС и Джуниър Ачийвмънт. Футболът възпитава дисциплина, отборен дух и постоянство – качества, изключително важни и за успешното предприемачество. Добавяме структурирана подготовка, за да развием тези качества и в бизнес посока“, допълни председателят на АПСТЕ Никола Газдов.

В идните месеци проектът ще продължи с допълнителни образователни модули, както и с провеждане на менторски срещи с утвърдени български предприемачи, които ще споделят с младите таланти своите лични история в спорта и бизнеса.

Съвместната работа на БФС, АПСТЕ и Джуниър Ачийвмънт е важна крачка в процеса на трансформация на българския футбол, като осигурява интегриран подход към личностното и професионално развитие на младите таланти. Партньорите споделят амбицията си да мултиплицират този модел и в други спортове, както и да търсят възможности за интеграция в масовото образование. Трите организации са единодушни, че прилагането на подобни програми е ключът към създаването на устойчива култура на успеха – както на спортния терен, така и извън него.