Академия „Христо Стоичков“ тръгва на нова скорост от началото на 2022 година. Кавалерът на „Златната топка“ и Димитър Димитров, кметът на Етрополе, са се заели с амбициозната мисия там отново да се раждат национали, пише „Труд“. Именно от школа „Христо Стоичков“ към първия тим на България тръгнаха Ивайло Чочев, Симеон Славчев, Антон Недялков, Димитър Евтимов и Божидар Краев, който пък бе и в школата на Камата в Барселона.
Базата в Етрополе е една от най-модерните в България. Напълно покрит стадион за 6000 души е арената на Чавдар (Етрополе), който се бори за влизане във Втора лига. Там тренират и играят също момчетата от школата на Стоичков. Освен това има няколко затревени и изкуствени терени. Това е и единствената футболна академия у нас, където децата не плащат нито лев за тренировки и престоя си. Учат в училището на Етрополе.
„В последната година модернизирахме много всичко – коментира Димитров. – Целта ни е да направим една люпилня за таланти. Като човек, който безкрайно обича футбола, искам Етрополе да гради момчета, които да стигнат един ден в националния отбор. Мисията ни е много амбициозна и знам, че това може да се получи единствено с търпение и труд. Христо Стоичков е голям приятел на Етрополе и много се радвам, че е избрал нашия град за своята академия. Няма по-голяма емблема за футбола ни.“От началото на следващата година ще стартират много кастинги за подбор на най-добрите деца от различни възрасти. Когато е в България, и Стоичков обещава да участва, както го е правил много пъти през годините.
„За мен децата са най-големият капитал – коментира Кавалерът на „Златната топка“. – През последните години направихме много представяния на моята „История“ и в България, и в чужбина. Не можете да си представите колко се радвам, когато някой малчуган ме помоли за снимка с „Топката“ или ми каже „Бате Ицо, може ли една снимка?
Академията в Етрополе не е спирала да работи. Но във времето на пандемията беше много трудно да се правят кастинги, футболът дори спря в един момент напълно. Вярвам, че скоро ще забравим за Ковид-19, а с това сме длъжни да дадем едно ново начало.“
Новият шеф на школата е Александър Йорданов, който доскоро работи в ЦСКА. На него се възлагат огромни надежди да постави проекта на по-горно стъпало. Освен това е бил 9 години в националния отбор в направление „Детско-юношески футбол“.
„В ЦСКА съм бил от 1968 година, шампион съм през 1988-а и пред очите ми излязоха футболисти като Иван Иванов, Иван Караджов и Михаил Александров – разказа Йорданов. – Имам се за успешен треньор, което се доказва с факти. На 63 години съм преценил, че силата ми е в детско-юношеския футбол. След като ме освободиха от ЦСКА, получих предложение от Етрополе. Години наред академия „Христо Стоичков“ диктуваше модата при юношите. Знаех, че организацията е много добра и сега го виждам с очите си.
Името на Стоичков е като магнит за децата. Впечатлен съм от всичко, което видях в Етрополе – много кокетен стадион, два изкуствени терена с нормални размери, два затревени. Всичко, което е необходимо за добро развитие на децата, е налице. Клубът осигури всички нужни пособия и отлична екипировка. От опит знам, че без условия големи резултати не могат да се търсят.
В момента имаме отбор при юношите старша-възраст, при младшата и в подготвителната група. Вече водим преговори за привличане на още млади футболисти. Досега гледахме основно от областта, но ще потърсим и в цяла България. Първият отбор започва на 10 януари подготовка, а академията – на 17-и. Най-важното е, че децата, които идват при нас, са поставени в много добри условия. Освен материалната база, най-важното е да имат къде да учат, да се хранят, да спят. Училището е на високо ниво като изисквания и контрол. Имаме общежитие към клуба.
Създадени са прекрасни условия. В съседство е ресторантът с отлична храна. Ръководството на „Чавдар“ е осигурило всичко безплатно. Децата, които идват и почват да тренират, не дават една стотинка. Екипировки, спане, тренировки и лагери се поемат от клуба. Само комплименти към общината и ръководството на отбора. В България много обичаме да говорим за повишаване на качеството при работата в детско-юношеския футбол. В академия „Христо Стоичков“ го виждам не на думи, а на хартия. Нещата се случват наистина и е въпрос на време да изградим отлични футболисти“.
Още от категорията