
Украински партизански отряд заяви, че е извършил саботаж на железопътна отсечка в Крим, използвана от руските сили за превоз на военни товари и персонал, предаде Укринформ.
„Агент на АТЕШ е извършил успешна диверсия в близост до селището Уварове, в Ленинския район на Крим. Засегнат е ключов железопътен участък, който преминава през Керченския мост“, се казва в съобщение на отряда в „Телеграм“.
Групата отбелязва, че тази железопътна линия често се използва от руските сили за прехвърляне на военно оборудване, гориво и войски. Саботажът е довел до забавяне на доставките на руски военни товари.
Партизаните в окупирания Крим наскоро заявиха, че наблюдават засилено движение на руско военно оборудване между градовете Феодосия и Джанкой.
1/
— Lew Anno Support#Israel #Ukraine 24/2-22 (@anno1540) July 10, 2025
Pro-Ukraine partisans sabotage railways in Russia's Volgograd, occupied Crimea, group claimshttps://t.co/tZHYP6v5Th
(Footage allegedly shows the explosion from an Atesh sabotage operation in Volgograd, where partisans destroyed a railway relay panel on July 10, 2025. (The… pic.twitter.com/J7oT2rQNU5
Кримският полуостров, стратегически разположен в Черно море, отдавна е обект на геополитически интерес и е с ключово значение за сигурността и логистиката в региона.
Неговата история е белязана от множество промени в принадлежността, но особено важен е периодът от 1954 г., когато е прехвърлен от Руската съветска федеративна социалистическа република към Украинската съветска социалистическа република.
След разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Крим остава част от независима Украйна, но със значително рускоезично население и автономни права. В Севастопол, най-големият град на полуострова, е разположена руската Черноморска флота по силата на споразумения за наем.
През март 2014 г., след събитията на Евромайдана в Киев, Русия анексира Кримския полуостров след референдум, който не е признат от по-голямата част от международната общност и е широко осъден като нарушение на международното право и суверенитета на Украйна. Оттогава Руската федерация консолидира контрола си над полуострова, инвестирайки значително в инфраструктура и милитаризация. Тази анексия променя геополитическата карта на Черно море и засилва руското военно присъствие в региона.
След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г., значението на Крим за руските военни операции нараства още повече. Полуостровът служи като ключова логистична база и плацдарм за руските сили, действащи в южната част на Украйна, включително в Херсонска, Запорожка и Донецка област. Оттам се осъществява прехвърляне на военна техника, гориво, боеприпаси и личен състав към фронтовите линии.
Една от най-важните инфраструктурни връзки, осигуряващи тази логистика, е Керченският мост, който свързва Крим с континентална Русия. Мостът, чиято железопътна част е открита през 2019 г., е основна артерия за военни доставки. Неговата уязвимост към атаки, като тези, приписвани на украински партизански отряди или сили, подчертава критичната му роля за руските военни доставки. Всяко прекъсване на трафика по този мост пряко засяга способността на Русия да поддържа своите сили в южната част на Украйна.
Още от категорията

Джервонта Дейвис арестуван за побой над бившата си приятелка

