
Най-важното за България и Европа е в икономическия контекст на конфликта в Близкия изток. Деескалацията на напрежението между Иран и Израел, което прогнозирам, означава незабавно, чувствително и значително намаляване на геополитическия риск в глобален план.
Това прогнозира Николай Крушков, ръководител на бизнес катедра в УНСС, в интервю пред БНР.
"Това означава, че бързо ще свали напрежението в Ормузкия проток, където минава морският път на огромния износ на нефт и газ. Второ, ще намалее напрежението в Червено море и Суецкия канал, което се засили през последния месец, а сега ще се върне нормалността на доставките на Европа - Азия. По-ниските цени на стоките ще са факт, защото корабите няма да заобикалят Африка, след повече от 30 дни. Това води до бързо спиране на цените на петрола и на златото и прогнозите са, че цените ще започнат да намаляват", коментира преподавателят от УНСС.
Според него каквито и решения да се вземат днес на Европейския съвет, "те няма да променят положителните очаквания за развитието на обстановката в Близкия изток".
"Преди 2 месеца напрежението в Близкия изток ескалираше, очакваше се Иран открито да влезе в конфликта, защитавайки "Хамас", Ислямски джихад, "Хизбула" и други военни формирования в региона, което имаше потенциал да превърне конфликта в глобален тогава. И това се случи миналия уикенд. Сега много зависи каква ще е реакцията на Израел на пряката военна атака на Иран. Позитивно настроен съм, ще посоча, че самият Нетаняху каза, че "отговорът ще е умен". Това трябва да се тълкува като внимателен премерен акт, без да се разширява или задълбочава конфликтът", коментира Крушков.
Още от категорията

Осъдиха Марин льо Пен за присвояване на средства от ЕП

