В Италия, най-тежко засегнатата държава в Европа на коронавирусната криза, медицинският персонал продължава да се бори, за да се справи с пандемията на коронавирус.
Сред медиците са и млади специализанти, които са започнали работа по време на избухването на епидемията. Младите лекари и медицински сестри разговаряха с Euronews за опита си от фронтовите линии.
Това са първите ми работни дни и се сблъсквам с COVID-19
„Тези хора са между живота и смъртта“, казва 26-годишният Джовани, млад лекар, който отговаря за наблюдение на неинтубирани пациенти в малък център COVID-19 в Поликлино Гемели в Рим.
„Те могат да се излекуват или положението им може да се влоши. Постоянно наблюдавам жизнените им състояния, защото ако се влошат, те трябва незабавно да бъдат прехвърлени в интензивното лечение “, заявява Джовани.
Джовани казва, че осъзнава тежестта на ситуацията в Италия, когато трябва да се научи как правилно да носи защитнити средства, в началото на пандемията,.
„Отне ми почти половин час и в края се потях“, спомни си той. „Казах си:„ Това са първите ти дни на работа. Можеш да се справиш". Той твърди, че не се плаши от заразяване, а по-скоро от това, че не може да спаси пациентите си. "Най-големият ми страх е да разбера, че не съм направил достатъчно", казва той.
„Всеки път, когато изляза от болницата, се страхувам, че вирусът ще се прибере с мен“
25-годишната Сабрина започва да работи като медицинска сестра в отделение за интензивно лечение в частна клиника в Рим, точно преди да започне спешната ситуация на COVID-19. „Като медицинска сестра съм отговорна да направя теста с тампони на пациенти, които са заразени“, казва Сабрина пред Euronews.
„Всеки път, когато съм в стаята, пациентите ме гледат ужасени“, казва тя и добавя, че винаги се опитва да освободи напрежението с шега.
Парадоксално е, че справянето с COVID-19 е по-лесно в работата, отколкото у дома, тя каза: „По време на работа не съм сама: помагаме си един на друг и винаги се опитваме да се усмихваме и да сме позитивни. Най-трудната част от деня е, когато излизам от болницата и се страхувам, че вирусът ще си тръгне с мен." Преди пандемията младата медицинска сестра живее с родителите си, но сега тя е преместила и не ги е виждала от месец. „Не исках да застрашавам здравето им“, казва тя.
Персоналът е изнемощял до смърт
Марта, служитела в здравно заведение за възрастни хора в Трентино, започва работата, когато в Италия са докладвани първите случаи на COVID-19. Центърът е домакин на пациенти, страдащи от болестта на Алцхаймер и други заболявания.
Няма официални данни за подобни съоръжения в Италия, но много благотворителни организации съобщават, че през последните седмици броят на смъртните случаи в старческите домове непрекъснато нараства.
„Работното ни време е напълно нарушено поради вируса, каза тя.„ Персоналът е изнемощял до смърт, защото много от служителите също са заразени. “
COVID-19 е променил всичко, каза тя: персоналът е намален поради заразата, а част от обитателите, които се страхуват, че могат да умрат, развиват поведенчески разстройства.
"Всеки ден се сблъскваме със страдание и смърт и се чувстваме безпомощни и изгубени", каза Марта. "Сега сме твърде уморени да мислим, но след като спрем, ще осъзнаем емоционалното въздействие на всичко това."
Още от категорията
Атака с дронове в Одеса, жена е загинала