Президентът на Турция Реджеп Ердоган каза днес, че призивите за мир в ивицата Газа, където Израел уби повече от 28 000 души, „за съжаление остават безплодни поради негативния подход на САЩ". Това предаде Анадолската агенция за БТА съгласно споразумението за обмен на информация между двете агенции.
„Въпреки че САЩ твърдят, че са изпратили високопоставени служители в региона, уж за разрешаване на проблема, постигането на осезаеми резултати предстои. Независимо от ситуацията, ние продължаваме да се стремим към прекратяване на огъня и мир, тъй като не виждаме алтернативен изход“, каза Ердоган.
Пред репортери на връщане от Египет след еднодневно официално посещение турският президент каза, че възгледите, които е изразил в началото на конфликта в палестинския анклав, сега резонират на Запад.
Ердоган каза, че атаките срещу ивицата Газа след нахлуването на палестинската групировка Хамас на 7 октомври, отразяват „обичайната липса на съвест“ на Израел и подчерта, че сигурността на хората в региона „не може да бъде компрометирана“.
„Човечеството трябва да чуе този вик възможно най-скоро. Отговорността и отчетността за мълчанието пред този геноцид са огромни. Историята ще съди тези, които са позволили умишленото убиване на хората. Тези, които са съучастници в геноцида, вече са обявени за виновни пред историята", добави Ердоган.
Той отбеляза как някои страни, които в началото бяха на страната на Израел, сега „изразяват угризения", добавяйки, че Турция продължава да търси „траен мир".
„Светът не може да пренебрегне това, че решението е в независима, суверенна палестинска държава със столица в Източен Йерусалим въз основа на границите от 1967 г.“, каза Ердоган.
Той добави, че Турция не само защитава „своите палестински братя“, но защитава правата на човека, международното мирно право.
„Избутването на цивилни към предполагаемо безопасна зона, преди да бъде бомбардирана, отговаря ли на хуманитарните ценности, законите на войната, международното право, човешките права?“ – попита турският президент.
Ердоган също призова за промяна в „изкривената структура на глобалната система, която сега отваря път за нови кланета“, като също така подчерта необходимостта от ефективни механизми за надзор.
Турският президент посочи положителното развитие по отношение на доставката на хуманитарна помощ за Газа, като добави, че е обсъдил това с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси, който заяви ангажимента на Кайро да продължи натиска върху Израел.
„Ще участваме предимно в дискусии както с президента Сиси, така и с генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. Официални лица от САЩ също казват, че ще продължат да оказват натиск върху Израел в това отношение“, добави Ердоган.
Той подчерта, че макар броят на камионите с помощи, достигащи до Газа, да е вече 200-250, това е недостатъчно, и заяви, че смислено решение за справяне с нуждите на хората в анклава не може да бъде постигнато, докато камионите не станат 500-600 на брой.
„Имаме дълбоки културни и исторически връзки с Египет. Не само споделяме една и съща история, но споделяме едно и също море и значението на това море за света нараства с всеки изминал ден. От друга страна, външната политика се гради и управлява на основата на взаимен интерес. Затова синхронизираните стъпки, които двете страни предприемат заедно, несъмнено служат на взаимните им интереси“, отбеляза той.
Ердоган добави, че Анкара и Кайро трябва да бъдат заедно, за да запазят мира и спокойствието както в региона, така и в световен мащаб.
Турският президент каза, че координацията и сътрудничеството на Анкара с Кайро значително ще допринесат за мира, спокойствието и стабилността в региона, като добави, че неговият египетски колега Абдел Фатах ас Сиси ще посети Турция през април или май.
Още от категорията
Владимир Путин потвърди, че Русия е изстреляла хиперзвукова балистична ракета със среден обсег