
Засилване на двустранното икономическо сътрудничество между България и Италия, участие в общи отбранителни проекти и постигането на мир в Украйна обсъди в Рим премиерът Росен Желязков с премиера на Италия Джорда Мелони.
"С Италия имаме прекрасни двустранни отношения и трябва да увеличим стокообмена, защото през последните години след пандемията от Covid-19 имаме редукция с 10%". Това заяви Желязков след срещата си с Мелони в италианската столица, където министър-председателят ръководи българската делегация за проявите, свързани с 24 май.
"В момента стокообменът е около 6 млрд. евро, но амбицията ни е да започнем сериозна работа по инфраструктурни проекти и затова говорихме да свържем италианския и българския бизнес. Конкретно затова ще натоварим министъра на външните работи, министъра на енергетиката и министъра на отбраната за съвместни проекти в отбранителната индустрия“, каза още българският премиер.
По отношение на европейския дневен ред е обсъдена миналогодишната финансова рамка, защото с Италия имаме обща позиция по Кохезионната политика и общата земеделска програма.
"Ние всички сме наясно, че европейската отбрана до голяма степен зависи от увеличението на националния и европейския бюджет и това не трябва да бъде - нашата позиция и италианската - за сметка на кохезионната политика. Трябва да се търсят нови източници на финансиране и ангажиране на частната отбранителна индустрия. Европейският отбранителен фонд дава възможност за участие в редица проекти, свързани с отбранителната индустрия, както и съвместните европейски оръжейни обществени поръчки, както и джойнт вентчъри между отделните държави", каза Желязков и добави, че се работи по евентуални джойнт венчъри с италиански фирми.
Мелони и Желязков са обменили мнения и по ключови за Европейския съюз теми като сигурност и конкурентоспособност.
Заедно с Джорджа Мелони Росен Желязков коментира и теми за войната в Украйна, както и ангажиментите, които двете страни имат, включително теми, които са свързани с бъдещето на конфликта, преговорите, както и възможността на Светия престол да посредничи в тези разговори.
"Вие знаете, че позицията и на покойния папа Франциск, и на папа Лъв XIV e за мир и тази позиция е като че ли най-благоприятната, неутрална за участниците във войната, но същевременно натоварена с потенциала да спомогне. Нашето разбиране е, че трябва с всички възможни дипломатически усилия, не само във формата на НАТО, но и САЩ да останат със своята позиция за това, че е възможно конфликтът да бъде спрян и помощта за Украйна да не бъде редуцирана"
“Това са теми, които излизат извън двустранните и извън европейските взаимоотношения, но са важни, защото общата ни позиция дава друга форма на разбирането за обединен, единен, европейски отговор на това предизвикателство”, добави той.
Акценти


Спират майчинството при втори договор от днес


Джулай морнинг: Хиляди посрещнаха първия изгрев на юли


Градове с бъдеще: Къде си струва да инвестираш днес?


Решено: ЕВН повишава цената на тока с 3.6% от днес
