Технически няма как през май 2019 г. да се осъществи електронно гласуване, защото е променен срокът за въвеждане на електронната идентификация, съобщи говорителят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова.
"Електронно гласуване има как да има, но то трябва да бъде синхронизирано със сроковете за електронна идентификация. Защото такива са изискванията на Изборния кодекс в частта за електронно гласуване - всеки един избирател, който желае да гласува електронно, трябва първо да направи успешна електронна идентификация. А такава към момента нямаме. Освен това проектът за разработване на пилотната система за електронно гласуване има такова изискване – системата за електронно гласуване да бъде в съответствие с националната схема за електронна идентификация. Така че не би могло тези две системи да се работят отделно без сроковете да бъдат синхронизирани", посочи Нейкова и обясни, че технически няма как през май 2019 г. да се осъществи електронно гласуване, защото законодателят е променил срока за въвеждане на електронната идентификация.
Говорителят на ЦИК обясни, че и машинното гласуване зависи от текстовете, които ще бъдат приети между първо и второ четене на промените в Изборния кодекс от Народното събрание.
"Там е предвидено машините за гласуване да бъдат доставени или изработени от "Информационни системи". Дали това ще стане факт и ние не знаем към този момент. Но ЦИК трябва да има готовност с техническото задание независимо какъв ще бъде финалният текст", заяви тя.
По думите ѝ, съгласно разпоредбите на Изборния кодекс е допустимо сегашният състав на ЦИК да продължи да осъществява правомощията си и след изтичане на мандата.
Във връзка с искания за смяна на състава на ЦИК, Нейкова отговори, че този въпрос не е от компетентността на Комисията.
"В Изборния кодекс се съдържа разпоредба, която определя реда, по който се сформира състава на ЦИК – това е в компетентността на Народното събрание. Не мога да кажа дали мандатът на сегашния състав ще бъде удължен. Но е допустимо, съгласно разпоредбите на Изборния кодекс, сегашният състав да осъществява правомощията си и след изтичане на мандата", заяви още тя.
Изтичащият мандат на ЦИК стана повод за последния скандал между управляващи и опозиция. Лидерката на БСП Корнелия Нинова написа в профила си във Facebook, че мандатът на ЦИК изтича на 21 март. "Да не допускаме поредната гавра със закона и подмяна на истината".
"Слушам коментарите на ГЕРБ и на платените им говорители за избор на нова Централна избирателна комисия и ви призовавам да не допускаме поредната гавра със закона и подмяна на истината. Мандатът на ЦИК изтича на 21.03.2019 г. Изборният кодекс казва, че трябва да започне процедура за нов избор. Срокът за него е до 21.02.2019г. Пожелахме да се спазва законът и ревнаха в хор, че БСП иска да саботира изборите. За ГЕРБ прилагането на закона е саботаж. Нарушаването му е норма. И настъпи една суматоха - защо БСП искат нов избор, като имат своята квота в ЦИК. Отговорът е прост - защото над квотите и партиите стои законът", пише още Корнелия Нинова.
Оказва се, че равен брой представители - по 6-има, имат и ГЕРБ, и БСП в сегашния състав на ЦИК. От квотата на опозицията, макар да бе номинация на неправителствения сектор, е председателката Ивилина Алексиева-Робинсън.
По всяка вероятност този състав ще проведе европейските избори през май, тъй като, освен че времето за избор на нови членове е кратко, то няма да стигне и за подготовката на самия вот, ако с нея тепърва се заемат нови експерти, тъй като хронограмата се подготвя близо 2 месеца преди изборите.
Представители имат ДПС - трима, "Атака" и Патриотичният фронт - по 2-ма, и НДСВ, АБВ и "Синята коалиция" - по 1.
Снимка: pixabay
Още от категорията
АЛДЕ ще предложи ДПС за изключване от своите редици