Мая Манолова и Мустафа Карадайъ изчетоха декларации на трибуната на Народното събрание заради проваления кабинет на ИНТ.
Да започнат консултации между политическите сили в парламента без ГЕРБ и ДПС. Да има нормален диалог, публични и открити преговори за сформирането на контракризисен кабинет, на основата на успешните министри от служебния кабинет и с участието на професионалисти от гилдията, без партийни лица. Тази оферта отправи от парламентарната трибуна председателката на групата на "Изправи се БГ! Ние идваме!" Мая Манолова.
„На прага на криза сме, затова е нужно лидерство”, допълни тя и обясни, че 46-ото НС има шанс да докаже, че такова може да има.
„Време е да се вземе в ръце. Това е Народното събрание, не е детска градина, не е махленски сбирка, не е шоу програма”, заяви Манолова и обясни, че цяла България гледа парламента и хората очакват решение на проблемите си.
„Хората очакват стабилно правителство, а не партийни сглоби и хора без опит и без подготовка начело на държавата” обясни Манолова. Тя критикува ИТН, без да я назовава поименно, че превръща гражданите в заложници, за да удовлетвори партийния си интерес.
"Сега сме в същата ситуация и 46-ото НС се тласка отново към разпускане след едва 20 дни живот отново от същата политическа сила. Но не искаме да угодим на втора такава прибавка", коментира Манолова. По думите й хората не искат да ходят на трети избори, докато партиите получат депутатите и партньорите, които са им удобни.
Манолова се обърна с "призив към всички разумни хора в залата": стига прищевки, стига излагане пред хората, стига шоу и излъчване на премиери чрез кастинги. Никой тук да не се обърква, че това е реалити формат или социален експеримент с гражданите, че това е телевизора демокрация и телевизорът прави силата, за други форми на политически инженеринг, предупреди Манолова.
Кой стои зад маневрите по терена и по ръба на нервите на българските граждани, попита Манолова. Чии интереси обслужва целенасоченото предизвикване на хаос? Кой дирижира този театър на абсурда пред погледите на гражданите, които очакват от нас да решаваме проблемите им, а не да се харесваме и да се обиждате, попита още тя. Не е ли това груба злоупотреба с надеждите и с очакванията на хората по площадите? Не е ли пленница по лицето на тези, които искат промяна и разграждане на модела? Кой иска замяната на един едноличен модел с друг?
Докога един политически център на задкулисието ще продължава това? Докато му хареса броя на депутатите в групата му ли? Не е ли това подмяната и ритуалните танци, с които да се скрие сянката и дългата ръка на ДПС зад паравана на предлагания кабинет, попита още Манолова. И обясни, че са видяли тази дълга ръка в разочароващото покана към ДПС да участват в разговорите с партиите на протеста, което хората приели като плесница. А също и в комисията "Буджака", внесена съвместно от ДПС и ИТН, в координираната атака с ГЕРБ и ИТН срещу успешните служебни министри. Нали не очаквате, че ние, които се изправихме срещу модела на орлетата в София на местните избори, ще замълчим срещу гнездото на Сокола, което се опитвате да свиете в този парламент, обърна се Манолова към ИТН. Според нея единствената проява на разум в ИТН е решението им да подкрепят президента Румен Радев за втори мандат.
Лидерът на ДПС Мустафа Крадайъ отговори на Манолова, като заяви, че те винаги са били зад нея.
"Г-жо Манолова, кой стои зад вашите маневри? Ако погледнете зад вашата биография най-вероятно там ще видите едно твърдо ДПС зад вас. А в момента най-вероятно един политически център, който вече за цялата общественост се знае, че е олигархично-медийна група. Няма да споменавам квалификациите, шаблоните и етикетите, които се опитвате да залепяте на ДПС. На всички, които разчитат на късата памет, искаме да кажем - не можете да игнорирате избирателите на ДПС. Не можете да градите, когато рушите. Не можете да възстановите диалога без диалог.", каза Крадайъ в декларация на движението.
Той обясни, че партиите не търсят съвместни политики, а още от предизборната кампания дават заявки, с кого няма да се коалират.
"Народът основно съди по делата. На политическата сцена наблюдаваме опити за налагене на желани образи за себе си и за опонента, като се почне от предизборната кампания и посланията на партиите и коалициите, та до днес. Вместо политики, участниците в предизборните кампании се фокусираха единствено върху това с кои партии няма да работят. В ситуация на реална политика да продължаваш да повратяш какво няма да правиш изглежда безотговорно", каза Карадайъ.
Още от категорията
Ерол Мюмюн обяви изключването на Ахмед Доган от ДПС