Комисията по външна политика прие предложеният от Христо Иванов проект за РСМ с 11 гласа.
Тя успя да събере кворум за заседание и извика на изслушване министър Теодора Генчовска. Прелетяха и нови политически упреци това ли е най-доброто решение за България и защо Министерският съвет не излиза с решение относно френското предложение за РС Македония.
Началото на заседанието започна със спор дали изобщо трябва да изслушват външния министър на страната ни.
Проекторешението, внесено от Христо Иванов, за приемане на френското предложение за старта на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС бе единственият, който се прие от външната комисия на парламента.
На заседанието беше и външният министър в оставка Теодора Генчовска.
Провали се опитът на външната комисия да излезе с общо решение въз основа на трите внесени проекта - на ДБ, ГЕРБ и ДПС.
Всички вносители имахме желание да направим общ текст, но колегите от ПП очевидно промениха мнението си, обясни в началото на заседанието бившият външен министър Екатерина Захариева от ГЕРБ. Внесения от депутатите на Бойко Борисов проект бе отхвърлен.
Надявахме се да направим нещо общо. Не знам колко време им трябва на ПП, но в случая факторът време е кът. Щеше ни се да се случи както трябва, както му отива на българския парламент, но явно имаме различни виждания как трябва да работи една институция, обясни Станислав Анастасов. И ревизира проекта си редакционно - възлага на МС да одобри предложения от френското председателство проект.
Депутатите отхвърлиха и проекта на ДПС.
И Христо Иванов благодари на всички колеги за сътрудничеството и обясни, че ДБ ще подкрепи и трите проекта. Той има редакционни поправки в текста си - да се запише, че вписването на българите в конституцията на РСМ ще е на равна основа с другите народи. Той предложи и текст, който позволява на България пряко, в допълнение към гаранциите на преговорната рамка, да може да контролира процеса.
Предложенията на ГЕРБ и ДПС са неприемливи за нас и ще гласуваме против. Това на ДБ е добра основа, но не в достатъчна степен, че да дадем съгласието си по този документ, каза Кристиан Вигенин от БСП. Изобщо приемането на подобни позиции е прибързано, нямаме нужда от това в ситуацията, в която сме - правителство в оставка, външен министър в оставка, който да подписва протоколи с държава, която вече е отхвърлила, и да взимаме дългосрочно решение от значение за България и региона, обясни той. И поиска подобни решения да се вземат от следващо правителство. Държим на европейската интеграция на РСМ и региона, но не на всяка цена, допълни Вигенин.
Становището на лидера ни Кирил Петков бе, че решението трябва да се вземе от НС. Влязохме без предубеждение как ще гласуваме. След като се запознахме и с трите проекта, ще подкрепя решението на ДБ. Никой от нас не подкрепя предложенията на ГЕРБ и ДПС, обясни Атанас Михнев от ПП.
От ИТН и "Възраждане" обявиха отново, че са против и трите предложения. Пред мен Петков е заявявал как трябва да измислим да направим отстъпки по въпроса с езика, как да минем в друга посока, разказа отново Тошко Йорданов.