Създаването на Етичен съвет с представители на Българска православна църква, БАН и общественици, които да поставят оценка на морала и поведението на отделните депутати, поиска лидерът на „Български възход” Стефан Янев.
„Важно е да има морал в политиката, а депутатите да се отчитат - не само един път на четири години при избори, а и пред етичен съвет. Ние от „Български възход“ вярваме, че можем да създадем такъв борд. Когато той постанови, че човекът не е подходящ за поста, който заема – то той трябва да се върне при своите избиратели и да обясни защо е така. При липсата на ясни критерии, ние разчитаме на общественото мнение, което раздава присъди и лепи етикети на хората. Това може да се промени, като има ясна оценка с утвърдени правила и личности, които ги поставят”, каза лидерът на „Български възход” Стефан Янев по БТВ.
Той обясни, че обособяването на нов политически проект в България не е лесна задача, а и не е самоцел за него и екипа му. Изграждането на „Български възход” се прави заради хората, като формацията тепърва ще изгражда своя облик.
„Ние правим партия заради хората. Това начинание не е лесно, политическият проект е нов, като неговото структуриране е спряно заради кампанията. Едва след 3 октомври може да говорим за изграждането на цялостния облик на „Български възход”, каза Стефан Янев. Той обясни, че има няколко тревожни тенденции, които забелязва по време на кампанията. Едната от тях е, че се правят внушения, че „май пак” ще има избори и няма смисъл да се ходи се гласува.
„Ние сме в състояние на това, че заради тясно партийни интереси държавата е на колене. Други пък обичат да ловят риба в мътни води и още повече размътват страната . Ние няма да позволим това. Ние предлагаме друг път – нов обществен договор, в който утвърждаваме националната държава България в Европейския съюз. Този договор няма нужда от членове и алинеи, като ние трябва да запазим националната държава и да се стремим да работим по традициите, които са завещали дедите ни ”, каза лидерът на политическата формация. Той допълни, че би разговарял с други политически проекти, единствено, ако споделят този принцип на „Български възход”.
По думите на Стефан Янев „Газпром” не е плашило, и трябва да се разговаря с всички източници на енергия.
„България не произвежда и разчита на внос. Ние трябва да разчитаме точно на различните източници в идеалния вариант това означава 30 + 30 + 30 + 10. Да кажем 10% от собствено производство или нови технологии, зелен водород и всичко останало. Ако говорим за газа от тия 30 + 30 + 30, понеже „Газпром“ така или иначе е наоколо - означава, че може да разчитаме на 30%, а другите да бъдат други източници“, каза още Янев. Той каза, че вината за ситуацията с „Газпром” не е персонална, като има редица фактори, които са повлияли на положението.
„Къде е отговорността на европейските лидери? Какво е виновна „Газпром”, че си е изградила инфраструктура? Какво правиха европейските страни за диверсификация досега? Защо се слага таван на цените на „Газпром”, а не и на другите доставчици, от САЩ например? Нали говорим за равноправие на пазара”, каза лидерът на „Български възход”.
Относно съдебната реформа и евентуалното свикване на Велико Народно събрание, Янев заяви:
„За Велико Народно събрание въпросът е кога, защото ние в момента сме в застъпване - от криза в криза. В момента, като че не е най-добрият момент за конституционен дебат. Аз съм на мнение, че демокрацията, ако се почувства, че в някакъв вид засегната или в някакъв вид болестно състояние - те се лекува с повече демокрация. В нашата Конституция има въпроси, които са отворени – за висшите съдии, главния прокурор. В момента над тях е само небето. Няма възпиране от други власти. За това трябва да вземем пример от другите основни закони, като Конституцията в САЩ, в чиято основа е –„власт власт възпира”, коментира Янев.
Друг приоритет, който той начерта е инфлацията и борбата с бедността. Той заяви, че развитието на икономиката и разкриването на повече работни места върви с по-добра бизнес среда. Бившият служебен премиер даде пример, че редица бизнесмени са изкарали своите средства и капитали в други страни известни като „данъчен рай”, а след това са получили по-лошо отношение там. По думите му със създаването на правила – ясни и точни, държавата и бизнесът могат да подобрят средата в България, както за себе си, така и за гражданите.
Коалиция „Български възход” е с номер 15 в интегралната бюлетина на вота на 2 октомври.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Още от категорията
Даниел Митов с първо назначение като вътрешен министър