5% от гласувалите за листата ще разместват местата на евродепутатите на предстоящите евроизбори. Така, ако една партия събере 100 000 гласа, 5000 ще разместват листата.

Депутатите промениха Изборния кодекс и така ремонтираха ремонта на ремонта от февруари, с които се вдигаше рязко прага на преференциите и разместването ставаше на практика невъзможно.

7 на сто от гласувалите за дадена партия или коалиция пък ще трябва да събере даден кандидат, ако иска да бъде преференциално избран на местни или парламентарни избори.

Депутатите отхвърлиха предложението на НФСБ за вдигане на прага за местни избори на 20 на сто, за да не е прекалено лесно разместването на листата в малките общини при избора на общински съветници.

Най-голям скандал се разрази около предложенията на ДПС за агитация на майчин език и отпадане на уседналостта.

"Нека приведем изборния кодекс в синхрон с конституцията. Да не създаваме закони, които да противоречат на Конституцията", заяви от парламентарната трибуна лидерът на движението Мустафа Карадайъ.

По негови думи лишаването на българските граждани от право на глас, защото в последните месеци не са живели в страната, е нарушение на основния закон.

Традиционно от партията на Карадайъ поискаха и да могат да водят кампания на майчин език, но законът забранява такава практика.

"Да отменим тази мракобесна забрана", призова пък Хамид Хамид, но предложението му срещна мощния отпор на Патриотите.

"Не мога да разбера каква е тая политическа демагогия. Какви са тия приказки за майчин език. Става въпрос на турски и никакъв друг език", заяви Павел Шопов.