Без съгласие и обща декларация приключи Консултативният съвет за национална сигурност, посветен на борбата с корупцията по високите етажи на властта. Три часа продължи заседанието, което започна точно в 13.00 часа, а малко преди 16 часа всички започнаха да напускат. Премиерът Бойко Борисов си тръгна без коментар. Новият шеф на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова обясни, че изготвената декларация е съдържала невярни внушения и за това мнозинството не е подкрепило.
“Показахме политическа воля и морал, но за съжаление предложеният текст за декларация беше със заключения, които не кореспондират с реалностите”, заяви Дариткова. По нейни думи въпросният документ е съдържал тезите на БСП.
“Предложеният проект за решение получихме в момента на заседанието. Тази практика на работа на КСНС беше изключително изненадваща. Няма как да се постигне съгласие. Обсъдихме всичко елементи от предложения проект за решение”, каза още председателят на ПГ на ГЕРБ.
По думите на нейния съпартиец и заместник-председателя на НС Емил Христов в предложената от президентството декларация е имало заключения, че всички държавни служители трябва да бъдат проверени, както и че държавата е абдикирала. “Нямаше как да го приемем”, заяви той.
“Бях свидетел на бранене на статуквото със зъби и нокти”, заяви пък лидерът на БСП Корнелия Нинова. По нейни думи ГЕРБ и управляващото мнозинство отхвърлили всички предложения за обща декларация на президента. “Само аз изразих съгласие. Други предлагаха да отпаднат цели параграфи, които определяха ситуацията като тежко корумпирана”, заяви Нинова. Не са се приели и предложенията на БСП за промяна на антикорупционния закон, както и за съдебен контрол над главния прокурор, както и за правила за избор на европейски прокурори, които ще работят у нас.
“Господин премиерът арогантно ме препратя към Румъния да питам какви са правилата за борба с корупцията”, обясни Нинова. Лидерът на Воля Веселин Марешки коментира, че КСНС е бил употребен от БСП. “Това е съвещателен орган, не съм само аз, благодаря!”, беше лаконичният коментар на вътрешният министър Младен Маринов. На фона на продължаващия скандал “Апартаментгейт”, който взе четири оставки, включително на експравосъдния министър Цецка Цачева и бившия шеф на депутатите ит ГЕРБ Цветан Цветанов, президентът събра КСНС на тема корупция.
Радев не покани представител на Комисията за борба с корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество. Миналата седмица стана ясно, че шефът на звеното Пламен Георгиев не е канен заради съмненията около неговото имущество. По-късно такива се появиха и около заместника му Антон Славчев.